Válasz a Tavares-jelentésre
Határozatot fogadott el az Országgyűlés, amiben a Tavares-jelentés európai parlamenti elfogadására válaszul kimondta: az EP szembemegy az európai értékekkel, és veszélyes útra vezeti az Európai Uniót.
A Magyarországot megillető egyenlő elbánásról című, a Fidesz által kezdeményezett javaslatot 269 igen szavazattal és 6 nem ellenében fogadta el az Országgyűlés.
A határozat rögzíti: a magyarok nem akarnak többé olyan Európát, ahol a szabadságot korlátozzák, ahol a nagyobb visszaél hatalmával, ahol megsértik a nemzetek szuverenitását, és ahol csak a kisebbnek kell tisztelnie a nagyobbat. "Elvárjuk az Európai Uniótól, hogy tartsa tiszteletben mindazon jogainkat, amelyek a csatlakozás után is megilletnek minket, éppen úgy, mint minden tagországot" - olvasható az dokumentumban.
"A magyar Országgyűlés csodálkozásának ad hangot" - fogalmaz a határozat -, hogy az EP olyan határozatot hozott, amelyhez nincs joga, és amellyel túllépi hatáskörét, önkényesen állapít meg követelményeket, önkényesen vezet be új eljárásokat, és olyan új intézményeket kreál, amelyekkel megsérti Magyarország uniós alapszerződésben garantált szuverenitását.
Az ellenzéki pártok többsége nem támogatta a határozatot.
Az MSZP szerint a Tavares-jelentésre válaszoló parlamenti határozat pénteki elfogadásával a Fidesz világossá tette, hogy Orbán Viktor korlátlan hatalmának biztosítása fontosabb számára, mint a demokratikus alapértékek betartása.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a Tavares-jelentésre válaszul elfogadott országgyűlési határozat nem az országról, az emberekről vagy az Európai Unióról, hanem a "saját magát mélységesen imádó és (...) saját magát megsértettnek érző Orbán Viktor miniszterelnökről" szól – jelentette ki pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Molnár Csaba DK-alelnök.
Az LMP politikusai nem szavaznak az Országgyűlés azon határozati javaslatáról, amelyet a parlament a Tavares-jelentésre válaszul fogad el – jelentette be a határozathozatalt megelőző pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Schiffer András.Az Országgyűlésnek ugyanis nem dolga, hogy pártpolitikai nyilatkozatokat küldözgessen az Európai Parlamentnek (EP).
A Jobbik nem azért támogatta a Tavares-jelentést elutasító országgyűlési határozatot, mert száz százalékig egyetértene annak tartalmával, hanem azért, mert egy nemzeti pártnak feladata megvédeni Magyarországot – jelentette ki Vona Gábor.