Utcára vonul a Facebook-közösség

Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért elnevezésű Facebook-csoport nem politikai közösség, egy ügyről és egy célról van szó - nyilatkozta a Magyar Narancsnak Babarczy Eszter. A csoport pénteken este hatkor tüntetést szervez Budapesten, a Kossuth téren, s lesznek demonstrációk Pécsett, Bécsben is.

Babarczy Eszter az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport egyik aktivistája a Magyar Narancsnak nyilatkozva elmondta: a csoportnak jelenleg 70 ezer tagja van, csak az első két nap több mint 25 ezren csatlakoztak hozzá.

babarczy_eszter_330

A január 14-i tüntetésről szóló eseményt egy aktív kommentelő, Fölkel Róbert hozta létre, aki senkit nem ismer azok közül, akik komoly munkát fektetnek a szabadságharcba, sőt az oldalakat irányító lelkes önkéntesek egyike sem ismerte soha a másikat. Babarczy és Fölkel találkoztak a "Helyzet van" csoport tagjaival is, de a diákok (akik a december 20-i tiltakozást szervezték Budapesten a Szabadság téren - A Szerk.) végül nem szálltak be a szervezésbe.

Az oldalon két nap alatt 30 ezer támogató jelent meg. Ám mivel az admin (nem csoportként, hanem) közösségi oldalként hozta létre a profilt, a Facebook a 10 ezer fős létszám elérését követően automatikusan megvonta az admin(ok) exkluzív jogosítványait, megnyitva az utat a zömében fiktív profilok mögött garázdálkodó trollok előtt.

Babarczy írt egy emailt a Facebook regionális kommunikációs igazgatójának, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel minősítse át az oldalt csoporttá, arra ugyanis más szabályzás vonatkozik. - Megértette érveimet, és intézkedett, mondta Babarczy, és hozzátette: a Facebook illetékes főhadiszállásán azonosultak a kezdeményezés céljaival. - Anarchikus viszonyok között az oldal aligha működhetne. Mikor egy eddig nem létező közös cél hirtelen tízezres nagyságrendben mozgósít embereket, akkor ott a kommunikáció visszatérően vakvágányra fut. Kommentekkel próbáltam valahogy mederben tartani a kommunikációt, visszaterelni a helyenként indulatosan politizáló embereket a kiinduló konszenzus minimumához. Ebből pedig az a látszat alakult ki, mintha én irányítanám a csoportot. Én szerepeltem, ezért hozzám kezdtek el ömleni a levelek" - folytatta Babarczy, aki szerint a csoportot lényegében hárman koordinálják, de a másik két szervező - köztük az alapító admin - nem vállalja a nyilvánosságot.

A csoport által létrehozott statikus online felületen (szabadsajto.com) váltak elsőként elérhetővé a Költségvetési Tanács megszüntetett honlapjának tartalmai is. "Ez nem egy politikai közösség. Itt egy ügyről és egy célról van szó: ezt a törvényt meg kell semmisíteni - mondta Babarczy Eszter. - Nem reális, hogy egymillió embert elérjünk a 2,8 millió magyar felhasználó közül. De ha sikerülne 200 ezer ember közös akaratát megjeleníteni, az már politikailag is definiálható tömeg. Azt már a politika sem hagyhatja figyelmen kívül.

A tömeg erejével, a pártok nélkül

A péntek esti Kossuth téri tüntetés szervezői így fogalmaznak kiáltványukban: "A tömeg erejével kívánunk nyomást gyakorolni a kormányra, hogy a hatályos „cenzúratörvényt" vonja vissza és garantálja a sajtószabadságot Magyarországon. Nem virtuálisan, hanem valóságosan, a Parlament elõtti Kossuth téren, január 14-én, 18.00 órától. Csatlakozz, ha a törvénnyel nem értesz egyet. Ne gyere, ha pártokhoz kötõdõ véleményt akarsz nyílvánítani (a kiáltvány videováltozata itt meghallgatható).

Babarczy: önkéntes segítő vagyok

Babarczy Eszter szellemtörténész nem tekinti magát hivatalos személynek a péntek esti tüntetést szervező Facebook-közösségben. Mint a NOL-nak elmondta: önkéntes segítő csupán, aki a kezdet kezdetén a Periszkóp Rádió Bejgliforradalom nyílt csoportja mellé állt - itt is követelték a médiatörvény megsemmisítését.

Babarczy Esztert emlékeztettük egy választások előtti vitára. Akkor publicistaként a HVG-ben közölt egy cikket Miért előnyös a kétharmados Fidesz-győzelem? címmel. "A baloldali sajtó és a liberalizmust és parlamentáris demokráciát féltő elemzők szemében a rettegett kétharmad a minden áron elkerülendő eredmény a 2010-es parlamenti választáson - írta Babarczy. Ez a félelem érthető, tette hozzá, de szerintem megalapozatlan. Mi több, kifejezetten előnyös lenne egy kétharmados Fidesz-győzelem.

"A Fidesz visszakapja, amit a baloldali pártok fejéhez vágott, de a Jobbiknak sosem lesz olyan ereje - amilyen a Fidesznek nagyon is volt -, hogy a kormányzást lényegében lehetetlenné tegye az országban - olvasható a cikkben. - Kétharmad birtokában? Nincs az a hazafias felvonulás, sátortábor vagy hídblokád, ami megingadhatna egy kétharmados kormányt abban, hogy hatékonyan kormányozzon. Hatékony kormányzásra pedig nagy szükségünk van"

- A választások előtt két forgatókönyvet vázoltam fel - felelte kérdésünkre Babarczy Eszter. - Az első az volt, hogy a kétharmadot akár még az ország fölvirágoztatására is lehetne használni. Három garanciát jelöltem meg: a sajtószabadságot, az alkotmánybíróságot és az EU-t. De megjegyeztem, ha a kormány nem tartja tiszteletben ezeket a garanciákat, annak csúnya vége lesz. A cikksorozatban és a vitában, ami a felvetésemet követte, mindig hangsúlyoztam, mi van akkor, ha nem úgy lesz, hogy a Fidesz a kétharmad birtokában mérsékletet tanúsít. (Bauer Tamás közgazdász azt kérdezte: el tud-e képzelni bárminemű önkorlátozást azok részéről, akiknek alapelve az oszt jónapot? A Szerk.)

- Most már látom, hogy nem jött be az első forgatókönyv - mondta a NOL-nak Babarczy Eszter.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.