A klímaváltozás már elkezdődött. Az európai városok polgármesterei többet vállalnak a klímacélokból, mint az országok vezetői, sőt egy lépéssel már előttük is járnak.
A világ vezetői két héten keresztül gyűrték egymást az óhajtott klímacélok elérése érdekében. Mit tudnak ehhez hozzátenni az egyszerű városi polgármesterek? Talán többet, mint a nagyhatalmak vezetői – vágja rá kapásból Tüttő Kata (MSZP), aki a Budapest XII. kerületi önkormányzat testületi tagjaként nyújtott be önálló képviselői indítványt az Európai Parlament mellett működő Régiók Bizottsága égisze alatt szerveződött Polgármesterek Szövetsége megújításáról. – Ez nem testület, hanem egy mozgalom, ahol a csatlakozók száma folyamatosan nő, mivel egyre több helyi és regionális önkormányzat ismeri fel a városi klímapolitika fontosságát. 2008-ban 198 város alapította meg, azóta 6000-nél is több település csatlakozott hozzá. Ez több mint 200 millió városlakó bevonását jelenti Európa 500 millió polgárából.
A klímaváltozás és az energiapolitika globális kérdésnek tűnik, ám a polgárokhoz a helyi önkormányzatok vannak a legközelebb. Az általuk kezdeményezett projektek sokkal több embert érnek el közvetlenül – például középületek fűtése és hűtése, közösségi közlekedés, szociális lakások, közvilágítás révén –, illetve közvetetten a példa erejével – lásd energiatakarékossági kampányok, intelligens és fenntartható városok, illetve a megújuló energiaformák támogatása –, mint a kormányok. A cél, hogy a polgárok ne csak passzívan várják a klímaváltozás globális kezelését, hanem legyenek aktív részesei a folyamatnak.
Ez a mozgalom kísérletként indult, és örömmel jelenthetjük, hogy várakozáson felüli eredményt ért el – összegez Tüttő Kata. – A csatlakozott városok az uniós 20 százalék helyett a szén-dioxid-kibocsátás átlagosan 28 százalékos csökkentését vállalták. De akad olyan település, ahol ennél is magasabbra – 40 százalékra – tették a mércét. Teljesen önként. A szövetséghez bármely város csatlakozhat, amely vállalja egy saját Fenntartható Energia Akció Terv (SEAP) készítését, illetve az abban foglaltak megvalósítását. A csatlakozás 20 százalékos kibocsátáscsökkentési minimumfeltétele viszonylag könnyen teljesíthető például a közvilágítási rendszer energiatakarékossá tételével, a középületek szigetelésével, a közösségi közlekedés feltételeinek javításával. De a városok nagyon kreatívak!