Ráadásul ugyanaz az V. kerületi kormányhivatal jár el az ügyben, amely korábban már a Kossuth téren, a Városligetben és itt az Orczy-kertben is hozzájárult a fairtáshoz, az ügyintéző pedig ugyanaz a Kosztyu Anikó, akinek a neve a korábbi ügyiratokon is szerepelt.
|
Fotó: Veres Viktor / Népszabadság |
Jakabfy tehát önkormányzati képviselőként sem lehet ügyfél a VIII. kerület történetének legnagyobb, az előző ütemekkel együtt már közel 300 fát érintő fakivágásában, így helyszínrajzzal sem rendelkezik, ám a „favédő” civilekkel együtt már megkezdték a pusztulásra ítélt fák beazonosítását. Az építkezés jelenleg az Orczy-park hátsó, Diószeghy Sámuel út felőli részében, kordonnal és átlátszatlan kerítéssel elhatárolt területén folyik, a futókörön kívül, ahol régen a buszgarázs volt, de annál jóval nagyobb területen.
A fakivágási engedély elvileg vasárnap válik végrehajthatóvá, de
egyes szemtanúk szerint tegnap óta hajtottak el a területről olyan teherautók, amelyek láthatóan kivágott fákat szállítottak (ha valóban így volt, az természetkárosításnak számít, és feljelentést fog maga után vonni).
A képviselő lapunknak elmondta: fellebbezésre készül, bár tisztában van vele, hogy a hasonló ügyekben a vágási engedély a fellebbezésre való tekintet nélkül végrehajtható. (További nehézség, hogy a fellebbezéshez is kellene az ügyféli jogállás, ügyfél viszont, mint fentebb jeleztük, csak a fakivágást megrendelő kormány lehet).
– A jogi lehetőségek korlátozottak. Úgy látjuk, hogy a tömeges fairtást itt is, akárcsak a Városligetben, egyedül a polgári engedetlenséggel lehet megakadályozni – fogalmazott kérdésünkre Jakabfy. Hasonló véleményen van Erős Gábor, a PM helyi képviselője is, aki Jakabfyhoz hasonlóan csatlakozott a favédőket baj esetén forró dróton értesítő riadólánchoz: szerinte az adott jogi helyzetben adminisztratív eszközökkel nem lehet megakadályozni a pusztítást, vagyis
a testükkel kell megvédeni a fákat,
ugyanúgy, mint a Városligetben.