Az orvosok kivándorlásának újabb hullámát indíthatja el a kormány 2015-ös intézkedéscsomagja. A költségvetésben nem látszik fedezete a beígért nagy ívű egészségügyi intézkedéseknek, mint például a bérfejlesztések. A büdzséből nehezen fejthető fel, hogy mekkora többletet szánnak az egészségügyre.
Ha valakinek mégis sikerülne, azt látná: a tervezett bevételek, a költések és az ahhoz tartozó kormányzati kommunikáció között nehezen fedezhető fel összefüggés. Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke szerint súlyosabb, hogy a magán- és az állami ellátás radikális szétválasztásának tervével összezavarták az orvosokat. Sokan ijedtek meg, hogy elveszíthetik azt a kiegészítő jövedelmet, amiből eddig még fenn tudták tartani a családjaikat, amennyiben valósággá válik, amiről Zombor Gábor államtitkár a napokban beszélt, hogy az állami kórházakból kitiltják a magánellátást.
Havi hat ügyelettel maximum 280 ezer forint maradhat a zsebükben. A legnagyobb baj a bizonytalanság: senki nem tudja, mi a pontos terv. A kormány szerint az egészségügy a fókuszban van. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára vasárnap azt mondta, hogy a lemaradás miatt a kormány jövőre több forrást biztosít, ám a költségvetési törvénytervezet ezt nem erősíti meg.
Nem látszik a fedezet Szigetváry Zsolt / MTI |