Újabb brüsszeli pofon a médiatörvényért

A magyarországi sajtószabadság helyreállítására szólítja fel a kormányt az az európai parlamenti határozattervezet, amelyet négy EP-frakció fogalmazott meg, és amelyről csütörtökön szavazhatnak Strasbourgban.

Közös nevezőre jutott pénteken az Európai Parlament négy frakciója egy olyan határozattervezet megfogalmazásában, amely elítéli a médiatörvényt, felszólítja a kormányt a sajtószabadság helyreállítására, és az Európai Bizottságot a jogszabály végrehajtásának szigorú felügyeletére - értesült a BruxInfo parlamenti forrásokból.

Néhány képviselő letapasztja száját, mások üres címlapokat, vagy Cenzúrázva felirattal ellátott címlapokat tartanak fel
Members of the Greens/European Free Alliance group of the European Parliament hold posters with word "Censored" and the names of Hungarian newspapers during a statement by Hungarian Prime Minister Viktor Orban (not pictured) to present the program of the Hungarian presidency of the EU for the upcoming six months at the European Parliament in Strasbourg January 19, 2011. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE - Tags: POLITICS IMAGES OF THE DAY MEDIA)

A szocialisták, a liberálisok, a zöldek és az Egyesült Baloldal által elkészített - és a BruxInfo birtokába jutott - határozattervezet felszólítja a kormányt a médiafelügyelet függetlenségének visszaállítására. Az EP korábban többször megfogalmazta aggályait azzal kapcsolatban, hogy a Médiatanács kizárlag kormánypárti delegáltakból áll, ezt pedig az Európai Bizottság is osztotta, de a testületnek végül nem volt jogi alapja ennek számonkérésére.

A dokumentum azt is kéri, hogy a kormány vonja vissza a média működését szabályozó törvényeket, amennyiben bebizonyosodik róluk, hogy nincsenek összhangban az EU alapszerződés, az EU-jog, illetve az Alapvető Jogok Chartája betűjével vagy szellemiségével. Ez előtt viszont a kormánynak felül kell vizsgálnia a két vitatott jogszabályt, mégpedig a szakma és a közönség teljes körű bevonásával.

A négy frakció a határozatban felrója a Bizottságnak, hogy csak a belső piaci elvek és az Alapvető Jogok Chartája alapján vizsgálta meg a médiatörvényt, és így mindössze három pontot kifogásolt a törvényben. Az Európai Parlament szerint a sajtószabadság sérül Magyarországon, ezért a testületnek az elektronikus kereskedelemről, az idegengyűlöletről, a rasszizmusról és a terrorizmus elleni harcról szóló irányelveket is jogalapnak kellett volna tekintenie, ezek ugyanis mind tartalmaznak rendelkezéseket a szólás szabadságáról. A határozat felszólítja a Bizottságot arra is, hogy készítsen egy európai keretjogszabályt, amely a tagállamokban biztosítaná a sajtó szabadságát, a médiapluralizmust, és a sajtót felügyelő hatóságok függetlenségét.

A négy frakció már a februári plenáris ülésen is megpróbált elfogadtatni egy - a médiatörvényt elítélő - határozatot, de erről nem szavaztak, az Európai Bizottság és a magyar kormány ugyanis néhány órával a szavazás előtt jelentette be, hogy megállapodtak a médiatörvény módosításáról.

Az európai parlamenti matematika alapján kicsi az esély, hogy a csütörtöki szavazáson a legnagyobb frakció, a - Néppárt nélkül elérhet-e többséget az alkalmi négyes, márpedig a Néppárt - amelynek a Fidesz is tagja, Orbán Viktor pedig az alelnöke - már december óta azzal érvel, hogy nincs értelme vitázni a médiatörvényről, ez ugyanis a magyar kormány és a Bizottság megállapodásával okafogyottá vált.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.