Simon Gábor korábbi gyanúsított társához, az öngyilkosságot elkövető Welsz Tamáshoz köthető pénzmosás ügyében és más, elsősorban gazdasági-pénzügyi bűncselekmények gyanúját felvető kérdésekben pedig egy másik nyomozó hatóságnak kell nyomoznia, amelyet a Fővárosi Főügyészség fog kijelölni.
|
Simon Gábor ma már szabadlábon védekezhet Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Nagy valószínűséggel „az ügy szerencsés nyertese” az a Nemzeti Nyomozó Iroda lesz, amelynek Welsz Tamás éppen a halála napján adott át „egy teherautónyi” dokumentumot az általa és társai által éveken keresztül háborítatlanul folytatott (nem hivatalos források becslései szerint milliárdos) pénzmosásokról, vagyonosodási vizsgálatok eredményének manipulálásáról, fiktív befektetésekről, afrikai útlevelek, rendszámok és forgalmi engedélyek értékesítéséről.
Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője érdeklődésünkre elmondta, hogy az iratokat már megkapta a Fővárosi Főügyészség. A nyomozó hatóság kijelöléséről azok alapos áttanulmányozása után döntenek majd.
Mint korábban megírtuk: az ügyészség még a választások előtt kérte az akkor még parlamenti képviselő és az MSZP elnökhelyettesi tisztét is betöltő Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését, miután az osztrák hatóságok arról tájékoztatták a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) illetékes szervezetét, hogy 2008-ban 575 ezer eurót, majd 2009-ben további 169 ezer USA dollárt fizetett be készpénzben egy osztrák pénzintézetben a saját nevére nyitott értékpapírszámlára.
A számlán lévő összeg 2013. novemberi értéke az akkori forintárfolyamon számolva 228 millió forintnak felelt meg. Simon a fenti összegeket sem a képviselői vagyonnyilatkozataiban, sem pedig az adóbevallásaiban nem szerepeltette, s az államot megillető 50 millió forint adót sem fizette meg.
|
A kép bal szélén Welsz Tamás |
Előkerült egy számla a budapesti MagNet Bankban is, amelyet állítólag Simon Gábor Bissau-guineai útlevelével nyitottak, de nem a bankban, hanem egy külső helyszínen. Simon információink szerint azonban tagadja, hogy ő nyitotta volna a bankszámlát, sőt azt is, hogy volna Bissau-guineai útlevele.
Miután a politikus lemondott mentelmi jogáról, első kihallgatásáról még szabadon távozhatott. Később a nyomozó hatóság több külföldi bankban talált még Simonhoz köthető számlákat, rajtuk különböző, egyes esetekben állítólag jelentős összegekkel. Ekkor letartóztatták, de ma már ismét szabadlábon védekezhet.
Időközben az ügyészség több helyen is talált olyan Welsz Tamáshoz köthető páncélszekrényeket, „iratmegőrzőket”, amelyekről látatlanban nem tudható, hogy vajon a néhai Welsz Tamás vagy Simon Gábor ügyével kapcsolatban rejtenek bizonyítékokat.
Úgy tudjuk, a múlt héten is voltak „trezornyitások”.
Nagy Andrea ügyészségi szóvivő érdeklődésünkre csak annyit mondott: „az ügyészség az ügyben folyamatosan hajt végre nyomozati cselekményeket, amelyek közül csak azok tényét hozhatja nyilvánosságra, amelyek a nyomozás érdekeit nem veszélyeztetik”. Arról egyelőre semmit nem lehet tudni, hogy a nyilvánosságra nem hozott széfkipakolások során milyen új bizonyítékok kerültek elő.