Ligeti Anna Sára szerint a bántalmazó kapcsolatból kilépő szülőnek gyakorlatilag esélye sincs a békés megegyezésre a gyerek felügyeletéről, neveléséről. A kutatók által vizsgált esetek 61 százalékában a bántalmazók a válás, külön költözés után sem hagynak föl a zaklatással, erőszakos viselkedésükkel.
|
Nem vizsgálják, hogy mekkora veszélyt jelent a gyerekre vagy anyára a külön élő apa Kocsis Zoltán / Népszabadság/archív |
Kutatótársa, Galántai Júlia az intézményi hatásokról beszélve arról számolt be, hogy a mélyinterjúkban a bántalmazott szülők gyakran teljesen azonos viselkedésűnek élik meg a bántalmazó partnert és a hatóságokat, intézményrendszert. Ennek tipikus példája – mondták –, amikor az elmaradt a láthatást automatikusan és mechanikusan a gyerekkel együtt élő anya hibájának minősítik, nem vizsgálva azt, hogy mekkora veszélyt jelent a gyerekre vagy anyára a külön élő apa.
Egy asszonyt például azért büntettek meg a hatóságok, mert mint mondta: „nem voltam hajlandó a síró, félelemtől reszkető gyereket a kocsiba erőszakkal betuszkolni". A nőket gyakran fenyegetik azzal, ha nem tartják be a láthatás szabályait, elveszik és az apánál helyezik el a gyereket.
Az áldozatok jog- és igazságérzete erősen sérül, amikor megtapasztalják az intézményi védelem teljes hiányát – erről Sándor Beáta Judit beszélt, aki a PATENT Jogvédő Egyesület bíróságok munkájáról gyűjtött tapasztalatait ismertette. Mint mondta: a bíróságfigyelő önkéntesek sokszor nem jutnak be a tárgyalásokra, mert a bántalmazó zárt tárgyalást kér, vagy a bíró nem engedi be őket.
|
Tóth Györgyi, Galántai Júlia, Ligeti Anna Sára, dr. Sándor Beáta Judit és Cserháti Éva Földi D. Attila |
Ha bejutnak, akkor gyakran megalázó bánásmódot és áldozathibáztató attitűdöt tapasztalnak a bírók részéről. A laikus „bírósági őrszemei" szerint
a tárgyalások során gyakori az áldozatok hibáztatása,
az emberi méltóságot sértő bánásmód velük szemben.
|
Colleen Bell amerikai nagykövet is ott volt Földi D. Attila |
„A bíró inkább lekezelő, a legfontosabb információkat nem diktálja a jegyzőkönyvbe. Félbeszakítják a bántalmazottakat, amikor azok elmesélnék a történetüket.
Volt olyan bírónő, aki azt találta mondani, nyilván a nő a hibás, ha tudta, hogy milyen a párja, minek szült négy gyereket.
Volt olyan is, aki azt mondta: szerinte minden azért történt, mert a feleség provokálta a párját. Gyakran maga az ügyvéd beszéli le védencét, hogy beszéljen a bántalmazásról, mondván, a családi szennyes kiteregetése nem viszi előbbre az ügyet.