Sokkal könnyebb lett azoknak a szakképző iskoláknak a helyzete, amelyeket kivontak a Klik irányítása alól, és a Földművelésügyi vagy a Nemzetgazdasági Minisztérium lett a fenntartójuk. Ezeknél az intézményeknél bebizonyosodott: semmi szükség a Klikre.
EduLeaks nevet viselő kezdeményezésünk nyomán szakoktató informátorok fordultak lapunkhoz, hogy beszámoljanak arról, milyen abszurd helyzetek sokaságát élték át, amíg a Klikhez tartozott iskolájuk. A szakképzés keretében az érintett tanintézmények termékeket állítanak elő, amelyeket korábban eladhattak, és ebből bevételük keletkezett. Ezekről jogszerűen számlát adtak. Ám a Klik megalakulása után a számlatömböket elvették az iskoláktól arra hivatkozva, hogy nincs gazdasági önállóságuk, nem adhatnak és vehetnek semmit.
Már kenyérre sem telt: a Klik idején a sütés is luxusnak számított az iskolákban Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Amikor az iskolavezetők azt kérdezték, mit csináljanak a tanulók termelte áruval, ha nem lehet eladni, azt a választ kapták: semmisítsék meg. Például azt kérte a Klik, hogy a péktanulók által készített kenyeret ne süssék meg, mert az energia pénzbe kerül, hanem dobják ki nyersen. Másutt úgy szerzett tudomást a Klik arról, hogy a tangazdaságban tehenet fejnek, majd eladják a tejet, hogy egyszer elromlott a hűtő, és pénzt igényeltek a javítására. Ez nem volt betervezve a költségvetésbe, így azt mondták a fenntartónál: nincs pénz a javításra, inkább öntsék ki a tejet.