Az ombudsmani jelentés is ezen a ponton bírálta a kormányt. Székely László úgy vélte, függetlenül attól, hogy a programok megszüntetése jogszerű volt-e vagy sem, aggályos egy újabb tűcsereprogram megszűnése (a józsefvárosi tűcsereprogram már az angyalföldi előtt megszűnt). Úgy vélte: Angyalföldön a józsefvárosi program megszűnése után nőtt meg a „forgalom”, ami aztán a lakosság felháborodásához, és az önkormányzat tiltásához vezetett.
Jelentésében az ombudsman megállapította, hogy a kormány mulasztott akkor, amikor az Országgyűlés által 2013-ban elfogadott Nemzeti Drogellenes Stratégiában előírt szakpolitikai programot sem 2014-ben, sem 2015-ben nem fogadta el.
Pedig „az Emberi Erőforrások Minisztériuma által előkészített előterjesztés messzemenően alkalmas arra, hogy a kialakult helyzetben a mielőbbi rendszerszintű állami cselekvés alapjául szolgáljon”.
Pusztai Erzsébet orvos, az MDF, majd az MDNP egykori egészségügyi szakpolitikusa szerint
a tűcsere legalább annyira védi a drogfogyasztókat, mint a társadalom többi tagját. A fertőző betegségek nem válogatnak, mondta, emlékeztetett az ukrán példára, ahol a droghasználók körében kirobbant hepatitis- és AIDS-járvány a kábítószerrel nem élők körében is fertőzött.
Arra is volt már példa, magyarázta Pusztai, hogy valaki azután fertőzött meg másokat hepatitis C-vel, hogy ő maga már rég „leállt” a szerről.
|
Tűcsere akkor, amikor még működött a VIII. kerületi Kék Pont Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Túl azon, hogy az intravénás drogot fogyasztókra mindig is jellemző volt a rejtőzködés, s ez az elérhető tűcserepontok megszűnésével csak felerősödött, ma már egy újabb problémával is szembe kell nézniük a hatóságoknak és a témával foglalkozó alapítványoknak:
senki nem tudja megmondani, hány intravénás fogyasztó élhet Magyarországon, s ők milyen drogokat használnak.
Pár éve még egyértelmű volt, ha tű, akkor heroin. Azonban az újfajta pszichoaktív szerek rohamos elterjedésének hatására az LSD-bélyegek mellett épp a heroin volt az a klasszikus anyag, amely majdhogynem teljesen kiszorult a piacról. Ma hátizsákos aktivisták kutatnak az intravénás drogfogyasztók után, nem túl nagy sikerrel.
Bata István őrnagy, a BRFK kábítószer-bűnözés elleni osztályának vezetője azt mondta, az egykor oly népszerű LSD csak hébe-hóba bukkan fel Budapesten, a heroin, amelynek grammja immár tízezer forint körül mozog, már egyre többek számára megfizethetetlen, a grammonként 15-20 ezer forintért kínált kokain pedig főként az elit drogja. Bata elismerte, a rendőrség sincs tisztában valamennyi új szer „fogyasztási gyakorlatával”.
Hallottak már arról, hogy vannak, akik egyes pszichoaktív szereket is intravénásan használnak,
bár szerintük ez nem jellemző.