Trafikozás a parlamentben

Az Országgyűlés plenáris ülésén is napirenden volt a trafikbotrány, bár a napirend előtti felszólalások során egyedül a szocialista párti képviselő hozta szóba a koncessziós pályázatok visszásságait. Tóth Csaba (MSZP) többek között azt mondta: „pofátlanul újraosztották a milliárdos dohánypiacot (…) az ország egy érdekcsoport fogságába esett”. A szocialista politikus rámutatott, hogy a pályázatokban az üzleti terv adta a bírálati pontok felét, ezek a dokumentumok azonban nem ismerhetőek meg, mert a szaktárca és az illetékes non-profit zrt. is titkolja azokat. „De milyen üzleti tervet tudott összeállítani az, aki azt sem tudja, hogy hol lesz üzlete, miből fogja működtetni azt?” - tette fel a kérdést Tóth Csaba napirend előtt. A szocialista képviselő szerint azért a titkolódzás, mert az üzleti tervekből kiderülne: nem szakmai, hanem politikai döntések születtek. Fónagy János fejlesztési államtitkár reagált a kormány részéről és azt mondta: szerinte nem a trafikügy botrányos, hanem az MSZP viselkedése, amely egyértelműen bizonyítja, hogy a szocialistákat nem érdeklik a magyar emberek igazi problémái. Az államtitkár szerint a szocialistáknak csak azért fáj a koncessziós jogok kiosztása, mert az sérti több nagy dohányipari cég érdekeit is. Fónagy ismét azt hangsúlyozta, hogy a pályázat tökéletesen megfelelt a megfogalmazott egészségvédelmi céloknak és a törvényi előírásoknak.

Párbeszéd Magyarországért képviselői trafikügyes papírokat helyeznek el a Fidesz padsoraiban, a Parlament plenáris ülése előtt
PM-s képviselők trafikügyes papírokat helyeznek el a Fidesz padsoraiban, a Parlament plenáris ülése előtt. 2013.05.13. Fotó: Móricz Simon

A trafikmutyi Harangozó Tamás (MSZP) és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes parlamenti csörtéjében is visszaköszönt. A szocialista képviselő a szekszárdi fideszesek pályázatértékelése kapcsán a Fidesz erkölcse iránt érdeklődött, amit az igazságügyi miniszter azzal ütött el: a szocialisták idején a nokiás dobozokat nem telefontárolásra használták. Navracsics Tibor ezt követően Medgyessy Pétertől és Gyurcsány Ferenctől is idézett egy-egy botrányos kijelentést (a jobboldali média lehetőségei, illetve az olcsó áramhasználat kapcsán), számon kérve, hogy őket az MSZP miért nem zárta ki a soraiból. A szocialisták bekiabálással közölték a kormánypárti politikussal: Medgyessy nem volt a párt tagja, Gyurcsány pedig már kilépett az MSZP-ből.

Eközben személyesen gyűjtött támogató aláírásokat Ertsey Katalin, az LMP országgyűlési képviselője hétfőn a Parlamentben a trafikmutyi tisztázására. A Lehet Más a Politika még múlt héten jelentette be, hogy vizsgálóbizottságot állítanának fel a trafik-gate kapcsán, mondván a tisztázás a tisztességes jobboldali emberek érdekét is szolgálja. A bizottság az LMP elképzelései szerint többek között azt vizsgálná, hogy mely gazdasági szereplők, illetve magánszemélyek vettek részt a trafiktörvény előkészítésében; kik és milyen tartalommal kaptak a nyilvánosság elől elzárt információkra kiterjedő tájékoztatást az előkészítésről, illetve hogy kinek a felhatalmazása alapján adták ki politikusoknak a pályázatokat, még azok elbírálása előtt. Ertsey Katalin több politikustársát is aláírásra kérte hétfőn a T. Házban, de kevés sikerrel járt: egyetlen fideszes honatya sem támogatta szignójával a kezdeményezést. Úgy tudjuk, hogy ugyanakkor több szocialista és Párbeszéd Magyarországért párti képviselő aláírta a kezdeményezést, a Demokratikus Koalíció tagjai állítólag csak azzal együtt vállalták a támogatást, ha az aláíró íven nem szerepel jobbikos aláírás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.