Elismerte a Honvédelmi Minisztérium, hogy a kormány felhatalmazása nélkül, azaz törvénytelenül épített dupla kerítést a magyar–szerb határra, jelentősen megnövelve ezzel az ideiglenes határzár kivitelezésének költségét. A szlovén határon a hét végén ugyancsak különös kerítésépítés zajlott.
Milyen közjogi felhatalmazás alapján fogott hozzá a honvédség a drótakadály építéséhez a szerb határon? Ki és mikor jogosította fel arra, hogy a négyméteres kerítés helyett, illetve mellett gyors telepítésű drótakadályt is létesítsen? – faggatta írásbeli választ igénylő kérdésében még augusztus végén Hende Csaba akkori honvédelmi minisztert Harangozó Tamás. Az MSZP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett arra, hogy a kormány június 17-i határozatában egy négy méter magasságú, határőrizeti célú ideiglenes kerítés létesítésének előkészítését rendelte el a körülbelül 175 kilométer hosszúságú szerb határszakaszon. Mást nem.
Egymással nehezen összeférő elemek a képen. Összeillesztésük jogi háttere még hiányos Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A kerítés kivitelezésére négy terv készült. Lázár János miniszter jelentette be, hogy a lehetséges megoldások közül a fémoszlopokra rögzített, a földbe másfél méter mélyre préselt, a talajszinttől három és fél méterre kimagasló kerítést választották, amelynek tetején egy csaknem félméteres átmérőjű úgynevezett NATO-drótot terveztek.