Török Gábor: a Fidesz sorsa ugyanaz lehet, mint az MSZP-é
"A héten egy konferencián – az itt már leírtakat nagyjából megismételve – azt feltételeztem, hogy idén ősszel új szakasz kezdődik a magyar politikában. Beszélgetőtársam kételkedett ebben, szerinte ilyen éles határok nem húzhatók, ráadásul a Fidesz mindent meg is fog tenni annak érdekében, hogy az emberek ne érzékeljék ezt a fordulatot" - véli a politológus.
"De vajon egy ponton túl van-e értelme eltagadni a tényeket? Matolcsy György – tartva magát a kormányzati kommunikációhoz - egy kérdésre válaszolva ma is elutasította, hogy megszorítana a kormány. Van ennek jelentősége? Érdekel ez még valakit? Akad olyan választó, aki egy világosan azonosítható és közvetlenül érzékelhető adóemelés után a miniszter definíciójából indul ki? Szerintem ennek már semmi értelme, s legfeljebb arra alkalmas, hogy a nyilvánvaló mellébeszéléssel csak még jobban feldühítsék az embereket. A kérdés ugyanis ma már nem az, hogy megszorít-e a kormány, hanem az, hogy miért kényszerül erre és mit remél tőle. A megszorítás-vita már nem nyerhető meg, a magyarázat-versenyben még vannak esélyei a kormánynak" - írja legfrisseb blogbejegyzésében Török Gábor.
Az elemző kitér arra, hogy "nem előzmények nélkül, de körülbelül mostanra jutott el oda a kabinet, ahová egy idő után a korábbiak is rendre megérkeztek: a kellemetlen és küzdelmes politikai bozótosba. Politikai tőkéjének, hitelének jelentős részét felélte, korábbi választói közül számosan csalódtak, elfordultak. A Fidesz még nem vesztette el a következő választásokat, de eljutott arra a pontra, ahol már nem számít a tavaly még mindent meghatározó versenyelőnye. Ha ragaszkodik a valóság által sokszor megcáfolt ígéreteihez, hangzatos kijelentéseihez, ha nem képes a korrekcióra, sorsa nagy valószínűséggel ugyanaz lesz, mint 2006 után a szocialistáké volt."
"Gyurcsány Ferencnek 2007 közepén még közel három éve volt arra, hogy változtasson, hogy olyan kormányzati teljesítménnyel rukkoljon elő, ami 2010-re esélyt ad a folytatásra. Bár ezt hajlamosak vagyunk elfeledni, de ekkor – Őszödön és az első megszorításokon túl! - a választók 25 százaléka a Medián felmérése szerint még a kormánypárt mellett állt. Ma nagyjából 30 százaléknyian mondják ugyanezt a Fidesz kapcsán" - hangsúlyozza a politológus.
Mint írja, "az akkori koalíció azonban képtelen volt a váltásra, kapkodás, ötletelés, előkészítetlenség jellemezte működését, mintha folyamatosan menekült volna a problémák elől – a választók 2010-ben elsősorban ezt büntették meg. Ebből a szempontból ma sem az az igazán fontos, hogy hol tart az ellenzék (amúgy persze ez lényeges, hiszen nagyon máshol, mint a korábbiak), hanem az, hogy a Fidesz képes lesz-e a túlélésre a bozótosban, ott, ahol a szabályok nagyon mások, mint a politikai mézeshetek idején. Ehhez azonban először észre kellene vennie - és ennek megfelelően kellene viselkednie -, hogy már ott van."