Az állam garanciát vállalt a pártokért, vagyis ha valamelyik szervezet nem tudná fizetni a törlesztést, akkor az állam dönti el, hogy elzálogosítja-e az adott épületet, vagy elengedi a párt tartozását. A Fidesz akkor több mint kétszázmillió forint hitelt igényelt, ebből huszonkét ingatlant, főként választókerületi irodákat vett.
|
Teknős Miklós / Népszabadság |
A szocialisták 723,5 millió forintot vettek fel, az akkor még parlamenti tényező MDF 450 millió forintot, a parlamentből azóta kieső szabad demokraták pedig összesen huszonhárom ingatlant vásároltak meg, erre 415 millió forint kedvezményes hitelt vettek fel. A Gizella utcai pártszékházat nem vették meg, azt a választási vereségig egy magánszemélytől bérelték.
Az SZDSZ ingatlan- és hitelportfóliójának legnagyobb részét az említett, MFB-vel kötött szerződésben foglaltak teszik ki. A szabad demokraták VII., VIII. és IX. kerületi pártirodái (Dob utca, Baross utca, Bakáts tér) annyiban más megítélés alá esnek, hogy ezeket az ingatlanokat a párt közvetlenül az önkormányzattól vásárolta meg. Az SZDSZ csődbe kerülése és megszűnése után ezeket az ingatlanokat peres úton veszik vissza tőlük; ezek az eljárások már folyamatban vannak. A többi ingatlan az MFB-hez került ingatlanportfólió része.
Az SZDSZ utolsó megmaradt tisztségviselői a 2010-es választási vereség és az állami támogatás megszűnése után jelezték a Magyar Fejlesztési Bank akkori vezetésének: megoldást kell találni a hitel rendezésére, a párt ugyanis fizetésképtelenné vált. Forrásaink szerint az MFB akkori tárgyalói azt közölték a szabad demokratákkal, hogy a pénzügyi szervezet nem kíván aktívan részt venni az ingatlanok értékesítésében, ez legyen az SZDSZ-esek dolga.
|
Pusztuló Tímár utcai pártiroda M. Schmidt János / Népszabadság |
Információink szerint a III. kerületi pártirodára vonatkozóan (Tímár utca) hamar érkezett is egy érdemi ajánlat egy ingatlanfejlesztő cégtől, amely 106 milliót fizetett volna az 532 négyzetméteres épületért. Szintén érkezett konkrét ajánlat a XI. kerületi Ecsed utcai ingatlanra, amely 98 milliós vételárat tartalmazott. Ezt az értékes ingatlant korábban az SZDSZ még 48 millióért vette.
A két összeg a fennmaradó hitel közel felét fedezte volna, az MFB azonban – miután az SZDSZ képviselői jelezték nekik az ajánlatokat – visszautasította azokat, mondván, a kéttucatnyi ingatlant csak együtt, egy csomagban lehet eladni. Az SZDSZ-szel kötött hitelszerződést az MFB 2010 végén felmondta, így az ingatlanok birtokbavételével és értékesítésükkel a hitelösszeg behajtása is lehetségessé vált.
Tény ugyanakkor, hogy a végrehajtási eljárások során az ingatlanokat már csak nyomott áron és magas költségekkel lehet eladni, ez pedig egyértelmű vagyonvesztést okozhat.
Kerestük korábban az MFB-t is, hogy az ügyletek részleteiről, illetve arról kérdezzünk, miért nem engedték korábban egyenként eladni az értékesebb ingatlanokat, ezzel biztosítva a fennálló hiteltartozás fedezetét, de akkor, banktitokra hivatkozva, nem kívántak részletesebben nyilatkozni.