Többmilliárdos hiány a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DE OEC) 2012-2013-ban jelentős hiányt halmozott fel, amire csak a centrum 2013. december 31-i megszűnése után derült fény. A hiány nagyságrendje az elsődleges adatok szerint több milliárd forint, a pontos adatokat belső vizsgálat állapítja meg – olvasható a Debreceni Egyetem (DE) sajtóirodájának közleményében.
A DE sajtóirodája emlékeztet rá: 2013 novemberében Szilvássy Zoltán, a DE rektora és Kósa Lajos polgármester közös levélben kérte Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől, hogy a Kenézy Kórház fenntartói jogait adja át az egyetemnek annak érdekében, hogy egységes betegellátó rendszer jöjjön létre a városban.
A közlemény szerint az integrációval kapcsolatos döntéshez Balog Zoltán miniszter decemberben további adatokat kért az intézményektől, és az adatszolgáltatás során az elmúlt hetekben derült ki, hogy – habár az Egyetem gazdálkodása egyensúlyban van – az Orvos- és Egészségtudományi Centrum többmilliárdos hiányt halmozott föl. A DE OEC egyébként a felsőoktatási törvény megváltozása miatt önálló egységként múlt év végén megszűnt, mivel a módosított jogszabály az egyetemeken belüli centrumok fogalmát nem ismeri.
A DE közleménye szerint az egyetem és a Kenézy Kórház tervezett integrációja kapcsán nem lehet cél, hogy a DE az oktatási bevételeiből tartsa fenn az egyesített intézmény betegellátó tevékenységét. Ezért Szilvássy Zoltán rektor arra kérte Bács Zoltán gazdasági főigazgatót és Édes Istvánt, a Klinikai Központ megbízott vezetőjét, hogy mérjék fel a hiány mértékét, s azt is, hogy mi okozta a 2013. évi eltérést. A két vezetőnek stratégiát kell kidolgoznia a gazdálkodás egyensúlyának biztosítására. A belső vizsgálat eredményét később ismertetik.