Sok károsultat érdekelhet: kezdődik a MÁV Biztosító volt vezetőjének pere

Első alkalommal tart tárgyalást a 2008-ban becsődölt MÁB ÁBE biztosítónál elkövetett sikkasztás és más bűncselekmények miatt folyó büntetőperben a Fővárosi Bíróság. Az ügynek több ezer érintettje lehet, mert a kötelező biztosítással rendelkező ügyfelek által okozott károk egy részét a biztosító nem térítette meg.

A Fővárosi Bíróság sajtóközlemény útján értesíti a sikkasztás bűntette és más bűncselekmények miatt dr. K. Bálint Gyula és társai ellen (MÁV ÁBE Biztosító) indult büntetőügyben érintetteket – sértetteket és egyéb érdekelteket -, hogy a Fővárosi Bíróság október 25-én 8 óra 30 perckor tárgyalást tart a földszint 80-as tárgyalóteremben.

A Fővárosi Főügyészség vádiratának egyik vádpontja szerint dr. K. Bálint Gyula első rendű vádlott - a vádiratban részletezett tevékenységeivel csaknem kilencszázmillió forint vagyoni hátrányt okozott a MÁV ÁBE-nek, és társtettesként Sz. Gyula másodrendű vádlott 781 millió, K. Melinda harmad rendű vádlott 24 és fél millió forint tekintetében nyújtott segítséget.

A vádirat egy másik vádpontja szerint az elsőrendű vádlott 2008 áprilisában 666 millió forintot utalt át a MÁV ÁBE-től a fiktív cége részére, ahonnan saját, valamint a harmadrendű vádlott bankszámlájára utalta tovább az összeget.

Ezen összeg kiutalása miatt biztosítástechnikai tartalékhiány következett be, amelyre tekintettel 2008. április 8-án a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a MÁV ÁBE kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási tevékenységét felfüggesztette, majd 2008. augusztus 15-én visszavonta tevékenységi engedélyét is.

Az ügyészség a vádlottakat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettével, valamint különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettével vádolja.

Azok közül, akik a bedőlt biztosítóval kötöttek kötelező biztosítást, igen sokan kerültek kellemetlen helyzetbe a PSZAF döntése után. Mintegy hat-hétezren lehetnek, akik balesetet okoztak, ám a csődbe ment MÁV ÁBE már nem tudott helytállni az ügyfelek helyett. A károkat a Magyar Biztosítók Egyesülete (Mabisz) részben megtérítette ugyan, ám a kifizetett pénzt megpróbálja bevasalni az okozókon.

Internetes fórumokon máig olvashatók elkeseredett hangú bejegyzések arról, hogy ki hogyan járt pórul. Van olyan autós, akitől csak egy-kétszázezer forintot követel a Mabisz vagy más biztosító, de olyan is, akinek az autóját lefoglalták. Ennek oka, hogy a csődbe ment biztosítóval korábban szerződött autószerviz a sérült gépkocsit megjavította, ám amikor kiderült, hogy nem jut a pénzéhez, az ügyfél ellen kezdeményezett végrehajtási eljárást. A bíróság előtt nyert, és vitte az autót.

Jobban jártak, akik külföldön okoztak balesetet. A Legfelsőbb Bíróság egy idén tavasszal született ítéletében kimondta: a Mabisz ilyen esetekben nem a megszűnt biztosító ügyfelei, hanem a MÁV ÁBE helyett fizetett, és az okozókkal szemben nem léphet fel további igénnyel.

A mostani büntetőügytől a becsődölt biztosító egykori ügyfelei nemigen remélhetnek megoldást, a bíróság ugyanis csak a vétkesség kérdésében dönt – az ügy elsőrendű vádlottja az egykori vezérigazgató –, a MÁV ÁBE volt ügyfeleinek követeléseiről azonban nem.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.