A hivatalos adatok szerint 17 ezren kértek menekültstátust májusig Magyarországon, de nem tudni, nagy többségükkel mi lett.
Továbbra is átláthatatlan, mi történik a menedékkérőkkel Magyarországon. Az adatokból az olvasható ki, a hatóságok sem tudják, hová tűnt el legalább tízezer ember. A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint május végéig több mint 17 ezren kértek menekültstátust – ők zömében illegálisan lépték át a határt –, de a többségüket gazdasági bevándorlónak tekintik, mert biztonságos országból érkeztek. Más kérdés, hogy Afganisztán vagy Irak esetében ez a minősítés aligha állja meg a helyét.
A nyitott befogadó intézményekben, Vámosszabadiban, Bicskén és Körmenden jelenleg 1578, a menekültügyi őrzött befogadó központokban, Nyírbátorban, Békéscsabán és Kiskunhalason 707 menedékkérő tartózkodik, a rendőrség által működtetett idegenrendészeti őrzött szálláson 366-an vannak – közölte érdeklődésünkre a BM. Nagyjából 2600 ember helyzete tehát ismert, bár ha vannak közöttük olyanok, akik nem az idén jöttek, ez sem teljesen igaz.
Ami biztos: a déli határon a tranzitzónákban 4700-an kértek menedékjogot, és a sérülékeny csoportba tartozó 3800 embert – kisgyermekes családok tagjait, időseket – befogadó intézményekbe szállították. Esetükben nincs helye a gyorsított eljárásnak. A maradék csaknem ezer kérelmet viszont vélhetően rapid módon elfogadhatatlannak nyilvánították, és az érintettek – főleg magányos férfiak – valószínűleg visszatértek a kormány által biztonságosnak nyilvánított Szerbiába.