Tizennyolc vámost vettek őrizetbe az ukrán-magyar határon
Waltner Rolland, a KNYF főügyészhelyettese elmondta, a hatóság hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt hallgatta ki a pénzügyőröket a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján.
A KNYF közleménye szerint a KNYF Debreceni Regionális Osztálya szerdán 25 helyszínen tartott házkutatást, majd a Terrorelhárítási Központ műveleti egységeinek közreműködésével elfogtak 21 gyanúsítottat: 18 pénzügyőrt és 3 civilt.
Mindannyiukat őrizetbe vették; arról később döntenek, hogy kezdeményezik-e az előzetes letartóztatásukat - írták.
A nyomozás adatai szerint a NAV Záhonyi Vám- és Pénzügyőri Igazgatósága állományába tartozó pénzügyőrök jogtalan előnyért, hivatali kötelességüket megszegve azzal segítették a cigarettacsempészeket, hogy szándékosan nem fedték fel a beléptetett gépkocsikban elrejtett, ukrán eredetű dohányárut - tette hozzá a Központi Nyomozó Főügyészség.
A NAV Sajtó- és Kommunikációs Főosztálya azt közölte, hogy a NAV közreműködésével büntetőeljárás indult a szervezet hivatásos állományába tartozó pénzügyőrök ellen.
"A NAV - a nyomozó hatóságokkal szorosan együttműködve - továbbra is a legszigorúbban fellép a hivatal személyi állománya által elkövetett korrupciós és hivatali bűncselekmények ellen. A szervezet célja, hogy egyetlenegy ilyen eset se forduljon elő a NAV-nál" - fogalmazott közleményében az adóhivatal.
Fegyverrel próbálják felszámolni a csempészetet Munkácson
Ahogy arról beszámoltunk, július 11-én tűzharc tört ki a Jobboldali Szektor (PSZ) szélsőséges szervezet fegyveresei és az ukrán parlament egyik kárpátaljai képviselőjének emberei, valamint a helyszínre érkező rendőrök között. A lövöldözésben négyen vesztették életüket.
Már másnap kiderült, hogy csempészpiacért folyhat a harc. Ezt Lengyel Zoltán, Munkács polgármestere az Origo.hu-nak adott interjújában megerősítette, és azt mondta, magyar határőrök is érintettek a cigarettacsempészetben, mivel az ő részvételük nélkül nem tudnának átjutni a határon a kamionok.
A történtek után Kárpátalján leváltották a vámhivatal vezetőit, lemondtak a járási hivatalok első emberei, és új kormányzót is kapott a nyugat-ukrajnai megye. Hennadij Moszkal, a szakadár Luhanszk megye kijevi ellenőrzés alatti területének eddigi közigazgatási vezetője vette át a régió irányítását.