Nem nevezték ki Hadházi Róbertnét sem az Egri Kereskedelmi, Mezőgazdasági és Vendéglátóipari Szakközépiskola élére, noha övé volt az egyetlen érvényes pályázat, és a tantestület java része is támogatta. Az ügyről korábban lapunkban is írtunk, az ő esetében kiderült: az igazgatói pályázatok bírálói valakitől megkapták azt a fotót, ahol a pályázó kockás ingben tiltakozik az oktatás egyre inkább ellehetetlenülő körülményei ellen. Hadházi Róbertné lapunknak úgy nyilatkozott: szoros összefüggést lát aközött, hogy tiltakozó tanártársaival együtt kiállt a változásokért, nem sokkal később pedig „elmeszelték” a pályázatát, noha semmilyen szakmai érvet nem tudtak felhozni ellene, s a támogatása is elsöprő volt a tantestületben. A Tanítanék Mozgalom is kiállt az egri pályázó mellett, s júliusban szülőkkel, pedagógusokkal együtt tiltakoztak a szerintük nemtelen eljárás ellen az egri Dobó téren.
|
Fehér pólóban Hadházi Róbertné, mellette a Tanítanék Mozgalom három vezetője, balról Pilz Olivér, Törley Katalin és Pukli István Huszár Márk |
Juhász Ágnes, a Civil Közoktatási Platform ügyvivő testületének tagja szerint két ok sejthető a fenti eljárások hátterében. Vagy olyanoknak tartják fent a helyet, akik egyelőre nem felelnek meg a pályázati feltételeknek, például nincs még elegendő vezetői gyakorlatuk, vagy valóban így „vadásszák le” azokat, akik tiltakozni merészeltek a kormány jelenlegi oktatáspolitikája ellen Ha bizonyítható, hogy a törvényesen meghirdetett sztrájkhoz vagy az állampolgári elégedetlenségi mozgalomhoz csatlakozókat a szabad véleménynyilvánításuk miatt érte hátrány, az jogsértés, amelyet orvosolni kell – mondta a szakértő.
A furcsa kinevezési eljárások miatt nyílt levélben fordultak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez a Tanítanék Mozgalom képviselői. – Rendkívül aggályosnak tartjuk a közismereti tárgyak kiszorítását, a diákok iskolaváltási, továbbtanulási lehetőségeinek befagyasztását, és egyáltalán, az egész átgondolatlan, felelőtlen koncepciót, melynek meglátásunk szerint semmi más, ésszerű alapja nincs, mint az iparkamara rövid távú anyagi érdeke. Ezekhez kapcsolódóan azonban egyéb, finoman szólva ellentmondásos döntésről is tudomást szereztünk – szeretnénk választ kapni Öntől felmerülő kérdéseinkre az ügyek kapcsán – írták, majd konkrét példaként hozták fel a különös egri igazgatói pályázat ügyét. – A tantestület véleményezési joga tényleg csak a látszatdemokráciát szolgálja? Miért nem vezetheti az intézményt egy olyan személy, akinek a pályázata kifogástalan, és a kollégák is elfogadják? Ugye Ön sem szeretné, ha ma Magyarországon az Önök minisztériuma egyet jelentene a megfélemlítéssel és az elnyomással? Számos kollégának bizonytalan az állása. Érthető, ha közülük sokan más, biztos foglalkozás után néznek. Szeptembertől kik fogják helyettesíteni azokat a kollégákat, akik az elhúzódó bizonytalanság miatt a nyár folyamán pályát módosítanak? Vagy majd egyszerűen csak elmaradnak az órák? Hogy fog így elindulni a tanév, ilyen káoszban hogyan fognak a kollégák a tanulókra koncentrálni? – kérdezték a minisztert.
Hozzátették: bár konkrét kerettanterveket még nem láthattak, nyilatkozatokból, tervezetekből az látszik, hogy a természettudományos tantárgyak egy részét törölnék a szakképzésből, emiatt a tanulók továbbtanulási, iskolaváltási lehetőségei jelentősen beszűkülnek. A hírek szerint szeptembertől összevont természettudományos tárgyat, úgynevezett „science-tantárgyat” kívánnak bevezetni. Erre azonban tanárképzéssel, kidolgozott tantervvel, tankönyvekkel kellene felkészülni, ami viszont elmaradt.
Kerestük a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, azt kérve, magyarázzák meg a különös igazgatói kinevezéseket, de lapzártánkig nem reagáltak. Korábban úgy nyilatkoztak: a törvény értelmében nem kell indokolniuk a pályázatok érvénytelenítését.