Tényleg parlamenti alelnök lehet az egykori szkinhedvezérből

Közösen javasol házelnököt és alelnököket az öt parlamenti frakció, a jelöltek között pedig a jobbikos Sneider Tamás is ott lesz az Országgyűlés keddi alakuló ülésén.

Erről négyórányi vita után egyeztek meg a felek hétfő este, igaz az MSZP és az LMP jelezte: bár aláírták a megállapodást, nem szavazzák meg, hogy az egykori szkinhedvezér parlamenti alelnök legyen.

A zárt tárgyaláson egy darabig úgy tűnt, nem lesz egyezség, a szocialista párt és az LMP ugyanis hiába kérte a Jobbikot, hogy jelöljön bárki mást a tisztségre. A Jobbik kitartott Sneider mellett, aki a párt alelnöke, ötödik volt az országos listán és 30 százalék feletti eredményt ért el egyéni jelöltként a hatvani választókerületben.

A Fidesz pedig – Schiffer András LMP-frakcióvezető megfogalmazása szerint – „cinikusan hátradőlt", és azt mondta, játssza ezt le egymás között az ellenzék. Ekkor úgy tűnt: megállapodás híján nem lesz ellenzéki alelnöke az Országgyűlésnek, ezt az örömöt pedig – mint Schiffer elmondta – nem akarták megszerezni a Fidesznek.

Az LMP frakcióvezetője közölte: nem vonták kétségbe a Jobbik jelölési jogát, szerintük azonban nem lehet közjogi méltóság, akit korábban erőszakos cselekmény miatt elítéltek. (Sneider Tamás a kilencvenes években Roy néven a Nemzeti Ifjak Egyesülete nevű szkinhedszervezet egyik vezetője volt, és egy cigány férfi bántalmazásért sajtóhírek szerint nyolc hónap felfüggesztett börtönt kapott.)

Ezt erősítette meg Mesterházy Attila szocialista pártelnök, ő azt mondta: nem értenek egyet Sneider jelölésével, de mivel a kérdést nem sikerült megnyugtatóan rendezni, elutasító álláspontjukat csak a szavazáson tudják kifejezni. Szerinte annyit azért elértek, hogy a Fidesznek állást kell foglalni a kérdésben, az alelnököket ugyanis egyesével és nem titkos szavazáson választják meg a képviselők.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője megerősítette: volt olyan szakasza a tárgyalásnak, amikor úgy látszott, nem lesznek közös alelnökjelöltek, a kormánypárt pedig világossá tette, nem fognak válogatni az ellenzéki aspiránsok között. A végül megszületett ötpárti megállapodást azonban kötelezőnek tartják magukra nézve – közölte.

Rogán Antal és Gulyás Gergely – aki törvényalkotásért felelős alelnök lesz az új Országgyűlésben – az egyeztetés közben nagyjából 20 percre elvonult Kövér László házelnök irodájába. Mesterházy szerint ez is változtatott a tárgyalások addigi menetén. (A házszabály alapján a házelnököt, az alelnököt és a jegyzőket a frakcióvezetők indítványára, a korelnök javaslata alapján titkos szavazással választják meg a képviselők. Közös indítvány híján a legnagyobb létszámú frakció vezetője – magyarán Rogán Antal – jogosult a házelnök személyére indítványt tenni. Ez esetben az alelnököket és a jegyzőket már a házelnök javaslatára választhatják meg.)

Vona Gábor, a Jobbik elnöke azt mondta: eddig töretlen gyakorlat volt, hogy a pártok nem kérdőjelezik meg egymás jelöltjeit, és ők most is ehhez tartották magukat, noha bizonyos esetekben voltak ellenérzéseik.
Vona szerint Sneider kellő odafigyeléssel, szakmailag és emberileg is kifogástalanul végzi majd alelnöki munkáját. Hozzátette: a politikus a szociális bizottság elnökeként az elmúlt négy évben már bizonyította, hogy megérett egy nagyobb feladatra.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.