Még határozottabban fogalmaz Lövétei István alkotmányjogász. Szerinte a honvédelmi tárca javaslata elsősorban azt a célt szolgálhatja, hogy minden olyan törekvést elfojtson, amely megkérdőjelezi a hatalomgyakorlás kizárólagosságát. Ma ugyanis Magyarországon nincs reális terrorveszély, és a tervezet nem is ad útbaigazítást arról, hogy ezt ki és milyen eljárási rendben állapítaná meg. Ráadásul nincs semmilyen külső kontroll, így a kormány önkényesen bármikor súlyosan jogkorlátozó intézkedéseket hozhatna – mondta.
Merész párhuzam, de Lövéteinek a Reichstag épületének felgyújtása jutott eszébe. Az jó alkalmat kínált Hitlernek arra, hogy a weimari alkotmány számos pontját felfüggessze, s az ellenzék egy részét eltávolítsa a parlamentből, ugyanakkor gyakorlatilag rendeleti kormányzást vezetett be. Az alkotmányjogász nem gondolja, hogy ez nálunk is bekövetkezhet, de a hasonlóság szerinte kétségtelen: most a terrorveszélyre való hivatkozással kér különleges felhatalmazást a kormány, amellyel könnyű visszaélni.
A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a hatályos alaptörvény alapján minden súlyos válsághelyzetet kezelni lehet. Igaz, ehhez többnyire országgyűlési felhatalmazás kell, ezért is hangoztatja Lövétei, hogy a kormány célja leginkább a külső kontroll lehetőségének a megszüntetése.
A javaslat nem a terrorfenyegetettségről, nem a honvédség esetleges alkalmazásáról, és nem is a magyar emberek megvédésről szól – ez Harangozó Tamás MSZP-s frakcióvezető-helyettes véleménye. Egyetlen cél vezérli szerinte az előterjesztőket: hogyan kaphat a kormány a parlament megkerülésével korlátlan hatalmat, s miként veheti át az uralmat a teljes média és a hírközlési rendszer felett.
A szocialisták nem vitatják, hogy a megváltozott helyzet új szabályozást igényel, ezért maguk is előállnak egy tervezettel – közölte a politikus. Terrortámadás vagy annak közvetlen veszélye esetén elfogadhatónak tartják, hogy a kormány kapjon nagyobb felhatalmazást azonnali intézkedések megtételére, de határozott álláspontja, hogy az alapvető jogok tartós korlátozásáról csakis a parlament dönthet.
A médiumokra viszont Harangozó szerint senki sem tehetné rá a kezét.
Mit tehetne a kormány?
- Médiumok ellenőrzése, működésük felfüggesztése
- Küldemények ellenőrzése
- Közúti, vasúti, vízi és légi járművek forgalmának korlátozása
- Külföldiek beutazásának korlátozása vagy megtiltása
- Az ország egyes területeinek kitelepítése
- Kijárási tilalom elrendelése
- Közterületi rendezvények tiltása
- Rendkívüli fizetési kötelezettség előírása
- Az országban élő magyar állampolgárok jelentkezésre kötelezése
- Az ország biztonságát veszélyeztető államok, természetes és jogi személyek tulajdonának zárolása
- Külföldi szervezetekkel és személyekkel való kapcsolattartás tiltása