Tavaszi tüntetési menetrend
A sort a Magyar Demokratikus Charta nyitja április 16-án délután 15 órakor a Batthyány-örökmécsesnél. Szeretném, ha ott lennél - írja a volt kormányfő legfrissebb blogbejegyzésében. - Fontos vagy. Kérem, hogy hozd el barátaidat, ismerőseidet!
Megmutatjuk Orbánnak - fogalmaz Gyurcsány. - És megmutatjuk önmagunknak is, hogy köztársaságpárti demokraták vagyunk. Megmutatjuk, hogy lehet, hogy ma még övé a Parlament többsége, de az utca egyre inkább a vele szembenálló demokratáké, a miénk. Mi soha nem fogjuk megtenni azt az alávalóságot, hogy egy percre is elfelejtenénk: a törvényhozás a parlamenti demokrácia lelke. Soha nem keverjük össze az utcát a Parlamenttel vagy a tüntetőket a néppel. Nem, mert mi hiszünk a parlamenti demokráciában és hiszünk a parlament intézményében.
Az exkormányfő szerint a mostani helyzet kivételességét az adja, hogy a törvényhozás egyetlen pártja egyedül akar Alkotmányt adni a népnek. Azt hiszi, hogy közjogi felhatalmazása egyet jelent a társadalmi felhatalmazással. Ez hazugság.
Arra is találunk utalást, hogy április közepétől egymást érik a demokraták megmozdulásai, amelyeken kiállnak a Köztársaságért, a demokratikus jogállami alkotmányért. A szakszervezetek után a sort a Magyar Demokratikus Charta nyitja április 16-án délután 15 órakor a Batthyány-örökmécsesnél. Akard - írja tegező formában Gyurcsány Ferenc, hogy két szemével lássa Orbán ellenzékének erejét!
A befejezés patetikus és kampányos: "Szükségünk van Rád. Szükségem van Rád. A Hazának szüksége van Rád. A Köztársaság megér egy szombat délutánt."
Utcára vonulás: Orbán megfékezése a cél
Több kormányellenes tüntetésre kerül sor áprilisban. Csak azokat vesszük számba, amelyeket nagyobb szervezetek vagy pártok hirdettek. A legnagyobb, a Facebookon szervezett Egymillióan a sajtószabadságért közösség - mely a március 15-i demonstráció után váltott Orbán- és alkotmányellenes mozgalommá -, még nem jelezte, hogy mikor vonul az utcára.
A 'tüntetésháború' április 9-én kezdődik, amikor az Európai Szakszervezeti Szövetség a magyarországi szakszervezeti konföderációkkal közösen Budapesten tartja Euro-Demonstrációját . Az apropót az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége és az április 8-9-i pénzügyminiszteri találkozó adja, aminek szintén Budapest ad otthont.
Ugyancsak április 9-én a rendvédelmi dolgozók kapcsolódnak be a harcba. A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége szakszervezetei demonstrációsorozatba kezd a parlament épülete előtt hivatásuk és szerzett jogaik védelmében. Közleményük szerint a rendőrök, a tűzoltók, a büntetésvégrejhajtási alkalmzottak addig tüntetnek, amíg meghátrálásra nem késztetik a kormányt.
Április 16-án a Demokratikus Charta tartja köztársaságvédő tüntetését a Batthyány-örökmécsesnél, 17-én pedig a Lehet Más a Politika a Vörösmarty térre: a párt szerint a kormány és alkotmánytervezete veszélyt jelent a demokráciára, Orbán Viktor pedig a diktatúra hangján szólal meg.
A finálé április 18-án az MSZP tüntetése lehet. A szocialista párt az új alkotmány tervezett elfogadásának napján tervez utcai demonstrációt a Parlament előtti Alkotmány utcában.
Búcsú és népünnepély
Ugyanezen a napon rendezik a BÚCSÚ A KÖZTÁRSASÁGTÓL című demonstrációt, melyről a szervezők ezt írják: virrasztás lesz a Harmadik Magyar Köztársaság ravatalánál ("Mély megrendüléssel és fájdalommal értesítünk minden magyar demokratát, hogy kegyetlen erőszak során elhunyt a Harmadik Magyar Köztársaság"). A Gyászoló Magyar Demokraták rendezvényére 18-án, hétfőn este héttől a Kossuth téri Károlyi Mihály szobornál kerül sor.
Április 18-án afféle alkotmányos népünnepélyre is lehet számítani, noha a Fidesz erre vonatkozóan még nem döntött. A kiszivárgott hírek szerint elképzelhető, hogy valamely nagy történelmi városban, Székesfehérváron vagy Esztergomban ünnepeltetik az új alaptörvényt (a kereszténydemokraták teátrális javaslatát, Ópusztaszert állítólag elvetették). De az is elképzelhető, hogy a Fidesz nem óhajt nagyon messzire menni a Parlamenttől, s a Kossuth-téren szervez kormánypárti ünnepséget.