Tarlós felfüggesztette a BTI igazgatóját
Külföldi utamról hazérve megdöbbenéssel értesültem a Fumei úti Sírkertben történt, közbotrányt okozó skandallumról. A helyzet tisztázásáig vezérigazgatói állásából felmentem – írta mai levelében Tarlós István főpolgármester Horváth Józsefnek, a Budapesti Temetkezési Intézet vezetőjének. Az ügyek intézésével átmenetileg helyettesét bízta meg.
A menesztés oka a Fiumei úti Nemzeti Sírkert újraparcellázási szándéka, melynek következményeként a különleges védelemmel nem rendelkező sírhelyeket beszánthatják, hacsak meg nem váltja őket ismét valaki. A korábban védelem alatt álló sírokra most cetliket ragasztottak, amelyek felhívják a hozzátartozók figyelmét, hogy lejártak a sírhelyek, a temetőben található hirdetmények szerint pedig a nem fizető sírhelyeket az igazgatóság kiüríti és újraértékesíti.
A hetvenes években, az akkor Antall József vezette Nemzeti Panteon Bizottság ötezer sír védelmét tartotta szükségesnek, ezt a számot az MTA és a Fővárosi Tanács a felére redukálta, ám jogutódja eddig tiszteletben tartotta. Tavaly azonban újraváltandónak, felszámolandónak nyilvánítottak minden sírt, amely nem áll a Nemzeti Kegyeleti Bizottság védelme alatt.
Ez a fenti konszenzus felrúgását jelenti, aminek következtében minden művészi értékű síremlék, amely alatt nem nyugszik kivételesen híres ember, végveszélybe kerül, azaz a temető egésze mint különleges nemzeti (és európai) történelmi érték néz a pusztulás elé. Újraváltásra felszólító matricák lepték el a temetőt. A főváros jelenlegi vezetése nem ismeri el sem a XIX. századi, sem az 1945 előtti, sem az 1945 utáni fővárosi adományozású díszsírhelyek sérthetetlenségét. A már megszokott, utolsó pillanat utáni megoldás a fontosabb síremlékek gyors műemlékké nyilvánítása lehetett volna.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal megfeszített munkával előkészítette a leginkább féltett emlékek néhány száz tételes listáját (az eddigi tizenvalahány mellett). A hivatal azonban szeptember 15-én megszűnik, jogutódlásának mikéntjéről L. Simon László államtitkár eddig nem nyilatkozott.
A Jobbik pénteken felszólította a kormányt, hogy azonnali hatállyal indítson vizsgálatot a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben tapasztalható állapotok kivizsgálására és a felelősök megtalálására, szerintük ugyanis Magyarország nemzeti nagyjainak és közéleti hőseinek síremlékeit a kiürítés és az újraértékesítés fenyegeti. Mint arra felhívták a figyelmet: a temető állami tulajdonban van, de a Budapesti Temetkezési Intézet fennhatósága alá tartozik, igaz, érvényes vagyonkezelési szerződéssel nem rendelkezik a cég. A fenyegetett sírhelyeket a legtöbb esetben a főváros adományozta.