Csaknem 3500 iskolába már kiszállították a tankönyveket, de a hátralévő 720 intézmény is időben megkapja a tankönyvcsomagokat – jelentette be Palkovics László oktatási államtitkár azon a szerdai sajtótájékoztatón, ahol a tanévkezdés kilátásairól beszélt.
Az államtitkár szerint az idei indulás kevesebbe kerül a szülőknek, mint a tavalyi, amit többek között azzal indokolt: az általános iskolák 1-4. évfolyamán ingyenesek a tankönyvek, a diákok 67 százaléka térítésmentesen kapja meg azokat.
Megkérdeztük Palkovicsot – miután a szaktárca nem válaszolt – arról a tegnapi cikkünkben szereplő, a tankönyvkiadók szövetségétől származó információról, hogy a pedagógusok többsége nem tartja megfelelőnek a rohammunkában készült állami tankönyvek színvonalát, és csak a 23 százalékuk tanítana ezekből, ha szabad lenne a választás. Az államtitkár válaszában kifejtette, hogy a tankönyvszektor részleges államosítása előtt még 14,5 milliárd forintos volt a piac, idén viszont már csak 10 milliárdot fizetnek a könyvekért, a különbséget pedig korábban nagyrészt a szülők állták.
Ha a kormány valóban ezt szánja magyarázatnak, az azt jelenti, hogy a 45 százalékos árcsökkenés fejében el kell fogadnunk a tankönyvek minőségének visszaesését, ráadásul összességében nem is csökkentek ennyivel a kiadások, az említett 10 milliárdos összegben ugyanis nincsenek benne az állami kiadványok kifejlesztésére fordított uniós és költségvetési milliárdok. Palkovics László ugyanakkor vitatta, hogy az új tankönyvek összességében gyengébbek lennének: ő úgy látja, hogy az egyértelmű hibák többségét már javították, a tananyagon belüli hangsúlyokról szakmai viták folynak, a könyvek ideológiai tartalma pedig egy szubjektív kategória, amit nehéz egyértelműen megítélni.