A berettyóújfalui bíróságon folyó tárgyalás előzményeiről megtudtuk: a Berettyóújfalui Járási Ügyészség vádirata szerint T. Jánosné a néhai Arnóth Sándor polgármester által elkövetett bűncselekményhez nyújtott segítséget. T. Jánosné cégével Arnóth Sándor 2008. március 3-án kötött vállalkozási szerződést , miszerint bruttó 6 millió forint megbízási díjért alig tíz nap alatt, március 14-i teljesítési határidővel kellett a cégnek megvalósíthatósági tanulmányt készítenie a püspökladányi gyógyfürdő fejlesztéséhez kapcsolódóan. Arnóth Sándor 2008. március 14-én kiállította a teljesítési igazolást, majd a hivatal átutalta a bruttó 6 millió forintot.
A törvényszék tájékoztatása szerint a vádirat azt tartalmazza, hogy a tanulmányt valójában az önkormányzat két dolgozója készítette el, s az már a vállalkozási szerződés aláírása előtt készen volt. Ezt a tanulmányt juttatták el T. Jánosné cégéhez, így az anyag elkészítése a cégnek többletmunkát nem jelentett, a két tanulmány tartalma szinte teljesen megegyezik, olyannyira, hogy a tanulmány keltezése korábbi, mint a tanulmányt megrendelő szerződés dátuma.
Egy másik vádpont egy másik vállalkozási szerződés részleteit taglalja, amelyet 2008. március 4-én kötött az önkormányzat képviseletében a néhai polgármester a vádlottal. Ebben az engedélyezési szintű tervekhez kapcsolódó tanulmány elkészítése volt a feladat szintén a gyógyfürdő pályázatával összefüggésben. A teljesítési határidő március 14-e volt, a megbízás díja pedig bruttó 6,7 millió forint. A teljesítést 2008. március 14-i dátummal a polgármester igazolta, a pénzt a város kifizette.
Csakhogy a vádirat szerint ez a tanulmány egy 2004-es engedélyes terv, valamint az önkormányzati dolgozók által megírt megvalósítási tanulmány egyes részeinek szó szerinti másolása volt. A T. Jánosné cége által jegyzett tanulmány elkészítése az átmásolt szöveg megszerkesztésén, fényképek elhelyezésén, a fedőlap készítésén és az oldalak összefűzésén túl érdemi munkát nem igényelt.
A vádirat további hét szerződést említ meg, ebből hat projektmenedzseri feladatok ellátására, egy pedig tanácsadásra jött létre 2008-ban. A szerződések összességében bruttó 8 millió forint megbízási díjra vonatkoznak. Két projektmenedzseri szerződés csaknem 1 millió forintos ellenértékét az önkormányzat 2008. decemberében kifizette ugyan, 2009-ben azonban a pénzt visszafizettették a céggel.
A másik öt szerződés esetében Arnóth igazolta ugyan a teljesítést és a cég is benyújtotta a számlákat, az önkormányzat azonban nem teljesítette a kifizetést, így a társaság sztornózta a számlát. A vádirat szerint ezekben az esetekben közös vonás, hogy a cég a valóságban nem végzett menedzsment- vagy tanácsadói tevékenységet.
A vádhatóság leszögezi: néhai Arnóth Sándor annak ellenére állította ki a teljesítési igazolásokat és teljesítési jegyzőkönyveket, és úgy adott utasítást a számlák kiegyenlítésére, hogy tudta, nincs mögöttük valós teljesítés. Polgármesterként a vád szerint ezzel megszegte vagyonkezelési kötelezettségét. T. Jánosné pedig úgy állította ki és úgy nyújtotta be a számlákat, hogy tisztában volt azzal: valódi munkavégzés nem volt mögöttük, így nem is tarthatott jogosan igényt a díjazásra.
A vádirat összegzése szerint Arnóth Sándor 13,7 milliós forintos vagyoni kárt okozott a püspökladányi önkormányzatnak, amelyből utólag az említett mintegy egymillió forint térült meg.