Ha Ausztria kihirdeti a szükségállapotot, Magyarország meg nem fogadja a visszafordított menekülteket, ezrek rekedhetnek a határon.
A szükségállapot akár napokon belüli bevezetését sürgette a múlt héten az osztrák belügyminiszter. Wolfgang Sobotka azt mondta, még a Magyarországgal szeptember elejére tervezett egyeztetés előtt dönteni kell a szükségállapotról. Ez azt jelentené, hogy már a határról visszautasítanák a migránsokat. A tárca vezetője maga is számol azzal: az Ausztria által elutasított menekülteket Magyarország nem fogadja vissza. Sobotka szerint lehet, hogy a menedékkérők feltorlódnak a határon, s „izgalmas vita lesz”, hogy mi történik velük.
A szerb határra újabb kerítéssort ígérő Orbán Viktor erre úgy reagált: az osztrákoknak azt a kérdést kell megválaszolniuk, hol akarnak kerítést. Azt tanácsolta, ne a magyar–osztrák határon akarják megvédeni országukat, hanem a magyar–szerb és a magyar–horvát határon, sőt közös közép-európai erővel akár a szerb–macedón vagy a macedón–görög határon is meg lehetne ezt tenni.
Kérdés, hogy a magyar–szerb határzárról szóló bejelentés megnyugtatja-e Ausztriát. A sakkjátszmát befolyásolja, hogy október 2-án mindkét országban voksolnak. Magyarországon népszavazás lesz a betelepítési kvótáról, Ausztria pedig – megismételt eljárásban – államfőt választ. Az érkező menekültekkel szembeni kemény fellépés ígérete ott is népszerűbb, mint az engedékenyebb álláspont.