Szorosabbra zárt az MSZP és az Együtt-PM szövetsége
Az eredeti napirendnek megfelelően a pártparlament ülésének elején átadták a Baloldalért-díjakat, majd később döntöttek Mandur László országgyűlési képviselő megüresedő mandátumának betöltéséről (a volt házalelnök a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának tagja lett, helyére Kránitz László ül be a Parlamentbe), de döntöttek az MSZP operatív irányítását kampányidőszakban ellátó országos választási bizottság tagjairól is.
A testületnek Mesterházy Attila pártelnök/miniszterelnök-jelölt mellett tagja Simon Gábor elnökhelyettes, Gúr Nándor és Horváth Csaba alelnökök, Botka László választmányi vezető, Velez Árpád pártigazgató és Molnár Zsolt, a párt kampányáért felelős budapesti pártelnök is. A választmány a bizottság tagjává választotta még Tóbiás József, Harangozó Tamás és Lukács Zoltán frakcióvezető-helyetteseket, Szűcs Gábor választmányi elnökhelyettest, Szanyi Tibor EP-listavezetőt és Baja Ferenc platformelnököt.
A választmányi delegáltak a tanácskozáson előadást kaptak az MSZP és az Együtt-PM egyéni képviselőjelöltjeinek közös arculatáról és kampánytechnikáiról: a prezentációt a szocialista felelősök mellett Szigetvári Viktor és Karácsony Gergely tartotta az Együtt részéről. Forrásaink szerint a Párbeszéd Magyarországért politikusa előadása végén azt mondta: látják a megújult MSZP-ben, hogy nem akarják a 2010 előtti állapotokat restaurálni.
A zártkörű ülésen politikai helyzetértékelést tartott Mesterházy Attila mellett Botka László és Bajnai Gordon is.
Az MSZP elnöke forrásaink szerint lendületes előadásában többek között arról beszélt, hogy jövőre a szövetségnek győznie kell és „győzni is fog” a választáson. Mesterházy állítólag azt hangsúlyozta a zárt ajtók mögött, hogy a győzelemhez ugyanakkor hitre és önbizalomra is szükség van. A pártelnök egyértelművé tette azt is, hogy a jövőben „fegyelmezettebb kommunikációra” van szükség, vagyis „stratégiai kérdésekben” kizárólag a „belső fórumokon” és nem a nyilvánosság előtt kell megvívni a vitákat. Ez egyértelműen a szövetségi politikára és az azt érő belső kritikákra vonatkozott – állítják forrásaink. A Demokratikus Koalícióval és Gyurcsány Ferenccel kapcsolatban a pártelnök (ahogyan Botka László választmányi elnök is) részletesen elmondta, hogy a volt kormányfő pártja milyen konkrét és – szerintük – elfogadható ajánlatot kapott a tárgyalásokon, amelyet azonban elutasítottak. Abban mindegyik szocialista vezető egyértelműen fogalmazott, hogy nincs olyan körülmény, amely a megkötött szövetség erejét megkérdőjelezné.
Információink szerint Bajnai Gordon a választmányi delegáltaknak elmondott beszédében többek között azt hangsúlyozta: a győzelemre képes szövetséget kötöttek az MSZP-vel. Kiemelte, hogy a mai Magyarországon a választópolgárok kiábrándultak és szegényebbek, mint három évvel ezelőtt.
A volt miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az MSZP-Együtt-PM szövetségnek közös a célja, mégpedig Orbán Viktor és a Fidesz leváltása a 2014-es választáson. Úgy tudjuk, hogy Bajnai egyértelművé tette: ennek a győzelmi célnak rendel alá mindent a szövetség. Nem lehet és nem is szabad a 2018-as választásokra építeni, mert ha most nem sikerült a kormányváltás, úgy négy év múlva az ellenzéki erők akár már véglegesen is eltűnhetnek – tette világossá forrásaink szerint Bajnai Gordon.
A volt kormányfő állítólag kiemelte azt is, hogy a szövetségnek megvan a kormányváltást és az azt követő kormányzást lehetővé tevő programja, a szövetségesek között pedig megvan a szükséges bizalom. Hangsúlyozta, hogy a szövetség struktúrája alkalmas a széles választói koalíció létrehozására. Bennfentes forrásaink megjegyezték: Bajnai a Demokratikus Koalícióval, illetve a Gyurcsány Ferenccel való esetleges szövetségkötéssel kapcsolatban világossá tette a szocialista küldöttek előtt: csak akkor lehet kinyitni a szövetséget, ha az a győzelemhez vezet és ha egyértelmű, hogy merre tudnak és akarnak közösen menni az együttműködő szereplők.
Bennfentes forrásaink szerint a hozzászólások többsége a DK és Gyurcsány ellen foglalt állást, kevesen szorgalmazták egyértelműen a mindenképpen szükséges együttműködést. Úgy tudjuk, a hozzászólók többsége amellett érvelt: folyamatosan értékelni kell az aktuális helyzetet, de jelen helyzetben nincs értelme újranyitni a megkötött együttműködést. Ez utóbbit támasztja alá az is, hogy Mesterházy Attila pártelnök tájékoztatása szerint a választmány kinyilvánította, hogy csak az ellenzéki szavazótábor növelését célzó stratégiát tartanak elfogadhatónak, a már meglévő tábor újraosztását, a "torta újraszeletelését" nem. Bajnai Gordon is azt mondta a tanácskozást követő sajtótájékoztatón, hogy az Együtt-PM elkötelezett az MSZP-vel kötött szövetség fenntartása és megerősítése mellett, a megállapodás újranyitásának pedig nem látja értelmét.