Az újdonsült külügyminiszter kiugróan nagy értékű ingatlana a politikus érvényes vagyonnyilatkozatában sem szerepel, amit azzal magyaráz, hogy a vagyonnyilatkozat leadási határideje után három nappal került a nevére.
Szijjártó 2013-as nyilatkozata szerint havi 1,3 millió forintos jövedelméből havonta egymilliót sikerült összespórolnia, így egy év alatt 50-ről 62 millió forintra híztak a megtakarításai, emellett pedig egy győri és egy dunakeszi házat, illetve egy balatoni nyaralót is birtokolt, mindezt hitelek felvétele nélkül abszolválta. A közelmúltban már 82 milliós megtakarításról adott számot, anélkül hogy bármit eladott vagy új, legális jövedelemforrás után nézett volna.
Mióta kikerült az iskolapadból, Szijjártó kizárólag a Fidelitas és a Fidesz politikusaként, önkormányzati és parlamenti képviselőként, kormányzati tisztségviselőként kereste a kenyerét, vagyis elvileg csak kincstári, adózott jövedelme volt – ebből azonban az itt vázolt vagyontömeg a matematika ismert szabályai szerint nagyon nem jöhetett össze. 2002-ben 5,2 milliós megtakarítással érkezett a politikába, ma pedig, 12 évvel később százmilliós vagyon fölött rendelkezik, miközben cégtulajdona nincs és nem is volt, a magánszférában soha nem dolgozott.
Az Ingatlan.com internetes oldalon megtalálhatók a Szijjártóék által megvásárolt, s a Blikk szerint már tavasz óta felújítás alatt álló luxuskategóriás ház képei. A kedvcsináló felvételek alapján a nagy belmagasságú, ötszobás, garázzsal és úszómedencével, jakuzzival és szaunával felszerelt ingatlan tágas belső terekkel rendelkezik, ám az átlagízléshez mérten egy kissé túldíszített.
A képek tanúsága szerint bőrbútorok, aranyozott csillárok tartoznak a berendezéshez. A kertben játszótér és öntözőberendezés is van. Szijjártó háza Dunakeszin egyértelműen a luxuskategóriába tartozik. Az ingatlan a város felkapott részén, a belügyi kutyakiképző központ közvetlen közelében található, ezt is, mint több más házat, őrző-védő cég biztosítja. A saroktelken fekvő ingatlant 132 darab oszlopos tuja veszi körbe, ezek már akkorák, hogy szinte teljesen eltakarják a belátást. A tető hajlított fémszerkezetből készült, mindkét utcából be lehet hajtani autókkal a mélygarázsba.
Ahogy a Népszabadság megírta, ha Szijjártó Péter a tehetős családi háttérre hivatkozik, amely segítségével sikerült megvásárolnia új dunakeszi házát, aligha lódít. Az újdonsült miniszter szülei ugyanis tehetős vállalkozók, s az eddigi pályafutásuk alapján nem okozhatott gondot átutalni fiuknak a kért milliókat.
Szijjártó Péter édesapja, Szijjártó István sokáig tulajdonosa és vezetője volt az 1991-ben többedmagával alapított győri Vasútépítők Pályatervező, Kivitelező és Iparvágány-fenntartó Kft.-nek, amely több vasútvonal-rekonstrukciós közbeszerzési eljáráson is sikeresen szerepelt az elmúlt években. A vállalkozás, amelynek sokáig meghatározó részvényese is volt, 2009-ben például 3,51 milliárd forint árbevételt ért el 122,2 millió forintos mérleg szerinti eredmény mellett.
A vállalkozás egyébként vezetése alatt például részt vett a Budaörs és Biatorbágy, a Pilisvörösvár és Esztergom közötti vasútvonalak korszerűsítésében, de a Mercedes iparvágányainak elkészítésén is dolgoztak. A külügyminiszter édesapja a Vasútépítők Kft.-ből kiszállva sem került messze az építőipartól. 2011 végén ugyanis gründolt egy Szi-Geo Mérnöki Kft. névre keresztelt vállalkozást. Aligha lehetnek rosszak a kapcsolatai a cégvezetőnek, hiszen a 2012-es 34,1 millió forintos forgalom után tavaly már 240,4 millió forint árbevételt értek el, amely után az adózott eredmény 33,4 millió forint volt. A cégbírósági mérleg szerint az osztalékot nem vették fel.
Vagyonvizsgálat a miniszter ellen
Az Együtt–PM a korábban bejelentett vagyonnyilatkozati eljárás mellett vagyonosodási vizsgálatot is kezdeményez Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ellen – közölte a szövetség pénteken. Az Együtt–PM szorgalmazza, hogy Szijjártó Péter a nyilvánosság előtt adjon számot vagyonának gyarapodásáról.