Ezzel az üggyel kapcsolatban tartott hétfőn sajtótájékoztatót a Szegedi Járásbíróság épülete előtt a ki nem fizetett alvállalkozók sokaságát képviselő Szabó Bálint, az adósságkezeléssel foglalkozó Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője. Szabó Bálint elmondta: a néhai dr. Bárándy György ügyvéddel együtt három éve kapcsolódott be a munkájuk ellenértékét meg nem kapott alvállalkozók képviseletébe. A Szeviép Zrt. csődjének a hatósági iratok szerint 433 különböző alvállalkozó vagy beszállító károsultja van, 6,5 milliárd forintot nem fizetett ki nekik a Szeviép Zrt. Szabó Bálint szerint meg kell nevezni az immár vádlottakat, mert az ő személyiségi jogaik védelménél súlyosabb közérdek fűződik ahhoz, hogy vállalkozók százait milliárdokkal károsították meg, különben is benyújtották ellenük a vádiratot.
Szabó Bálint elmondta: a 433 alvállalkozó zömében három nagy beruházáson dolgozott. Az egyik a szegedi önkormányzat 25 milliárdos tömegközlekedési nagyprojektje, a másik az M43-as autópálya egyik szakasza, a harmadik pedig Szeged nyugati elkerülő útja. Ezeket a munkákat 2009-ben végeztette el alvállalkozóival a Szeviép Zrt. (az ügyészség szerint már akkor a fizetésképtelenség határán állt a cég), 2009 végén és 2010 elején állították ki róluk a számlákat.
Szabó Bálint utalt arra: a gyanúsítottak a nyomozás során azzal is védekeztek, hogy a pénz egy részét átadták másoknak. Az alvállalkozók képviselője 72 órás ultimátumot adott a vádlottaknak, hogy fizessék ki a kárt, amivel tartoznak az alvállalkozóknak, illetve nevezzék meg azokat a személyeket, szervezeteket, sportegyesületeket, amelyeknek az eltűnt pénzt továbbadták.
Szabó Bálint szerint a munkákat végző alvállalkozók nagyon sokat tudnak arról, hová került a pénz. Információik egy részét közjegyzői okiratba foglalt vallomásban a nyomozó hatóságoknak is a rendelkezésére bocsátották. Ugyancsak sok információ gyűlt össze arról, hogy a csődeljárás és a felszámolás szakaszában tovább folytatódott a vagyon kimenekítése. Ezért vélhetően újabb feljelentéseket tesznek a felszámoló és a csődbiztos működése idején történtekkel kapcsolatban.
|
2011-ben ismét a pénzükért tüntettek az elkeseredett alvállalkozók Délmagyarország - Karnok Csaba |
Noha a nyomozás nagy késéssel indult, lassan haladt, és sokára gyanúsították meg a Szeviép volt vezetőit, ezért jó ideig nem vették nyomozati zár alá a magánvagyonukat, amikor ez mégis megtörtént, 3 milliárd forintnak megfelelő összeget zároltak a nyomozók. Ugyanakkor szerződések és cégiratok bizonyítják, hogy családtagokhoz, illetve politikai érintettséggel rendelkező emberhez is került a vagyontárgyakból. A ki nem fizetett vállalkozók 1 millió forint nyomravezetői díjat tűztek ki. Ennek eredményeként 43 értékelhető jelzés érkezett, egyesítve 6 újabb ügyben bejelentést tettek a hatóságoknak.
Szabó Bálint szerint nem nyugszanak addig, míg ki nem derül nemcsak az, hogy mit követtek el a Szeviép Zrt. immár vád alatt álló vezetői, hanem az is, hogy kik a haszonélvezői annak a rengeteg pénznek, amit a munkát ténylegesen elvégzőknek nem fizettek ki, hanem kimentettek a cégből.