Döntés született a budapesti Lukács Archívum sorsáról, tudta meg lapunk: a könyvek a majdan felépülő humán tudásközpontba költöznek, a kéziratok pedig az MTA kézirattárába. Nem tudni azonban, hogy mi lesz a hagyaték többi részével. A marxista filozófus végrendeletében könyvtárát az MTA Filozófiai Intézetére, kéziratait az Akadémiára hagyta.
Az egykori Lukács-lakás Budapest egyik legkeresettebb helyén van, közel a Szabadság hídhoz, szép panoráma nyílik a budai oldalra. A bejáratnál emléktáblák. Az egyik Hirschler Imre nőgyógyászé, ismeretterjesztő íróé. Van egy másik is magasabban, a falba mélyesztve, Lukács Györgyé. Ezt a kilencvenes években kétszer is leverték. Az egyik összeillesztve a filozófus lakásában megtekinthető. Lukács egykori otthona a mai napig önkormányzati tulajdon, az Akadémia bérlő csupán.
A dolgozószoba eredeti állapotban várja a látogatókat. Kérdés, hogy meddig Földi D. Attila / Népszabadság |
A Lukács Archívum hosszú évekig kutatóhelyként működött, szinte fiókintézménye volt az MTA Filozófiai Intézetének Sziklai László vezetése alatt. A filozófus dolgozószobája eredeti állapotában várja a látogatókat. A fő kincs a kézirattár, amely a 86 éves korában, 1971-ben elhunyt akadémikus hagyatékának legfontosabb része. Ide kerültek halála után a kéziratok és levelek, amelyeket még 1917-ben hagyott Heidelbergben egy elhíresült bőröndben. Az 1972 óta létező műhelynek része a filozófus könyvtára is. A könyvek vele utaztak az emigrációban, majd vissza Budapestre. A könyvekbe írt jegyzetek is fontos források. „Láttam én már ivarérett német filozófust zokogni itt, érzékelve Lukács filozófiai-irodalmi érdeklődésének intenzitását" – viccelődött az archívum egyik nyugdíjazott filozófusa.