Ehhez azonban Farkas Flórián szövetkezete nem segítette hozzá őket. Az ötmilliárd forintosra tervezett foglalkoztatási program totális kudarcot vallott. Elsőként az LMP-s Hadházy Ákos hívta fel a figyelmet arra, hogy – miközben a rászoruló romák közül senki nem jutott munkához – a szövetkezet számolatlanul költi a milliókat értelmetlen tanulmányokra és mindenféle beszerzésekre. A súlyos korrupciógyanút felvető ügyekben Hadházy feljelentést tett.
Ritka megszólalásai alkalmával Farkas Flórián azt próbálta bizonygatni, hogy „minden rendben van”.
Állítását nem csupán az adónyomozók által indított vizsgálat cáfolta, hanem az is, hogy Balog Zoltán miniszter tavaly a tízmilliókat kitevő bútorvásárlások és gépkocsibérlések miatt szabálytalansági eljárást indított.
Bár az uniós pénzekből támogatott program kifizetéseinek jelentős részét a kormány jegelte, az ORÖ-höz azért így is átcsordogált több mint kétmilliárd forint. Eredmény: semmi. A százmilliókért vásárolt fővárosi és vidéki irodák nem működnek. Az ORÖ-ben teljes a káosz. Farkas Flórián tovább szervezkedik a háttérben, a hatalmi harc megbénítja a romák képviseletére hivatott szervezetet.
Alighanem a Lázár János vezette Miniszterelnökségnek is köze van azokhoz az újabb eljárásokhoz,
amelyeket az Emmi indított a foglalkoztatási szövetkezet zavarosabb ügyeiben. Lapunk kérdésére ugyanis a tárca egy miniszterelnökségi vizsgálati jelentésre utalva számolt be arról, hogy tizenkét gyanús esetben zajlik szabálytalansági eljárás. Összesen 860 millió forintnyi kétes kifizetésről van szó, a vizsgálat részben átfedést mutat a korábban elindított (és jogorvoslat alatt álló) eljárásokkal.
Az Emmi állítja, hogy a szabálytalanságok a Híd a munka világába projekt részeként lefolytatott beszerzési, közbeszerzési eljárások hibáiból és hiányosságaiból erednek. Valamint abból, hogy nem tűnik elfogadhatónak az elkészült tanulmányok ár-érték aránya. A legnagyobb tételt azonban a „piaci árnak nem megfelelő, túlzó bérek okán indított szabálytalanság” jelenti – a gyanú szerint 737 millió forintot a 860 millióból. Nehogy félreértés legyen: a szóban forgó 737 milliót véletlenül sem a munkát kereső romák kapták, hanem – többek között – a szövetkezet körül legyeskedő projektemberek.
A miniszterelnökségi vizsgálatra hivatkozva az Emmi kitért arra is, hogy a
„fenntartási időszak során a foglalkoztatási szövetkezet nem lesz képes ellátni előírt tevékenységét”.
Ennél bővebb információt a minisztérium nem közölt.
A Híd a munka világába sorsa bizonytalan. A program – legalábbis annak első szakasza – elvileg tavaly lezárult, ilyen előzmények után több mint kétséges a folytatás. A lapunk birtokában lévő meghívó szerint a szövetkezet egyik igazgatósági tagja a jövő hétre küldöttgyűlést hívott össze a Nógrád megyei Szécsénybe. A rendezvényen az alapszabály módosításán kívül új tisztségviselőket akarnak választani. Beszéltünk azonban olyan ORÖ-s képviselővel, aki már a küldöttgyűlés összehívásának módját is jogsértőnek tartja.