A Cséry-telepről szivárgó szennyezett talajvíz már elérte a lakott település határát. A hulladék alja ugyanis a vízállástól függően érintkezik a talajvízzel, így a helyenként nehézfémeket, nyomokban arzént is tartalmazó szennyező anyagok vándorlása folyamatos.
A XVIII. kerületi hulladéklerakó 2007-től egészen a botrány tavalyi kirobbanásáig engedély nélkül végezte a veszélyes hulladék „kezelését”, ami nem állt másból, mint hogy az olajos iszapot közvetlenül a Cséry-dombokon ásott gödrökbe engedték. A fővárosi tulajdonú Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. (FTSZV) igazgatója erről tavaly május 6-án – négy hónappal az ügy kirobbanása előtt – tájékoztatta György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettest, de augusztusra minden vezető előtt ismertté vált a szabálytalan gyakorlat, intézkedési terv azonban nem készült – derül ki a januárban készült, de most előkerült belső ellenőrzési jelentésből.
A hulladéklerakó felszámolása több tízmilliárdot is felemészthet Földi Imre / MTI |
A FTSZV vezérigazgatója tavaly áprilisban még hevesen tagadta, hogy olajos iszap komposztálását végezne a cég. Szaniszló Sándor szocialista fővárosi képviselő kérdéseire azt válaszolta, hogy „a begyűjtött veszélyes anyagot közvetlenül a kezelőhöz szállítja a cég, a telephelyen legfeljebb 28 napig tárolják.” Az ellenzéki képviselő azonban videofelvétellel tudta bizonyítani ennek ellenkezőjét. Szaniszló, illetve a később negyedmilliárd forintos ausztriai bankszámla okán költségvetési csalással megvádolt Simon Gábor országgyűlési képviselővel és Kőrös Péter kerületi önkormányzati képviselővel együtt feljelentést tett a rendőrségen. Ebben azt állították, hogy az FTSZV folytatólagosan, nagyüzemben helyezi el az FKF Zrt., valamint egy magyarországi üzemanyag-kereskedéssel foglalkozó multinacionális cég veszélyes hulladéknak minősülő egészséget károsító szennyvíziszapját saját telephelyén,méghozzá úgy, hogy tisztítatlanul a XVIII. kerület Ipacsfa utcai telephely földjébe temetik. (Ezt később a belső ellenőrzés is megerősítette.) A videón szereplő Cséry-telepi helyszíntől 200 méterre található a Fővárosi Vízművek egyik telephelye. Innen látják el ivóvízzel a dél-pesti régiót.