Majd minden esetben olyanok kerülnek utcára, akik önkormányzati bérlakásban élnek. Petrohai Melinda beteg gyermekeivel rokonokhoz ment. Hogy utána mi történik velük, elképzelni sem tudja.
- Több ször benn jártam az önkormányzatnál - mondta könnyezve a fiatalasszony -, kijelentettem, hogy az adósságot megfizetem, de nem adtak rá lehetőséget. Elmondtam azt is, hogy a saját gyermekem mellett a testvérem két árvagyerekét nevelem, a szüleik öngyilkosok lettek. Nem tudok kihez fordulni, kilátástalan a helyzetem.
|
Petrohai Melinda egyedül neveli három gyermekét Veres Viktor |
Petrohaiék eddig a családi pótlékból, az árvaellátásból és az ápolási díjakból éltek. Tervbe vett kilakoltatásuk hírére a helyszínre érkeztek A Város Mindenkié csoport tagjai, akik Domokos Ágnes végrehajtó felszólítására sem voltak hajlandók elállni az ajtó elől. A kilakoltatást intéző hivatalos személyek meglehetős szemérmességgel végezték munkájukat, nem voltak hajlandók a nevüket megmondani, maga a végrehajtó pedig nem kívánta kommentálni azt, hogy mi történik.
|
'Szokásos' látvány a Maglódi úton Veres Viktor |
Az önkormányzat részéről delegált hölgy, akinek az volt a dolga, hogy a bútorok és a család holmijának kipakolása után átvegye a lakást, Mezei Ácsorgónak nevezte magát (és később azt közölte az érintettekkel, hogy ők a nyáron is dolgoztak, ez a hetvenedik kőbányai kilakoltatás a december 1-jéig tartó szezonban).
- Ez egy teljesen szabályszerű eljárás - mondta Bognár Eszter, aki a Város Mindenkié Csoport részéről adott jogi segítséget a családnak. - A végrehajtó a jogerős bírósági ítéletet hajtja végre, a rendőrségnek nincs mérlegelési joga, köteles a végrehajtó munkáját segíteni. A család esetében ugyanaz volt a gond, mint másoknál. Tartoztak a lakbérrel, ezért a bérleti díj helyett duplaakkora lakáshasználati díjat róttak ki rájuk, amit végképp nem tudtak fizetni. Az önkormányzatnak 100 ezer forinttal tartoznak, emellett tetemes közműtartozásuk halmozódott fel. Súlyosbítja a dolgot, hogy ha valakinek önhibájából szűnik meg a bérleti jogviszonya, Kőbányán tíz évre automatikusan kizárja magát a szociális lakásprogramból.
|
Mindent visznek Veres Viktor |
Az ügyvéd azt is elmondta, Kőbányán
megkülönböztetik egymástól az "érdemes" és az "érdemtelen" szegényeket.
A jó szegények saját maguktól és a gyerekeiktől vonják meg a falatot, hogy ne tartozzanak, a rossz szegényektől, akik nem tudják fizetni a lakbért, igyekeznek rövid úton szabadulni.
A jelenlévők az akció alatt többször elmondták, hogy "ezért érdemes volt a Fideszre és Kovács Robira szavazni". Meg azt, hogy "Kósa Lajost kéne így kipakolni, meg a Rogán Antit".
|
Petrohai Melinda semmit nem tehetett Veres Viktor |
A rendőrök szakszerűen intézkedtek, erőszakra nem került sor. Az ellenszegülő aktivisták szabálysértési eljárásra számíthatnak, abban reménykedhetnek, hogy a bíróság tiltakozásként fogja fel tettüket. Más a helyzet akkor, ha valakit többedszer idéznek be a hatóságok a kilakoltatások megakadályozása miatt.
A család holmiját, köztük a bútorokat egy önkormányzati furgonra pakolták, hogy egy raktárba vigyenek mindent (a fuvarosok egyike eszméletlenül durva trágársággal reagált, amikor fotósunk megközelítette), a filodendront és a leandert egy kisebb személyautóba próbálták betuszkolni. A zárat egy lakatos kicserélte, az ajtót hivatalos irattal lepecsételték.
"Találkozunk még, el lesz vágva a nyakad!"
Veres Viktor fotós a Facebookon emlékezett meg a kilakoltatási jelenetről: "A következő szösszenetben minden benne van a mai Magyarországról, illetve az úgynevezett "jogállamról"... Kilakoltatás.
- Az Önálló Bírósági Végrehajtó, aki nem X.Y. a Futrinka utcából, hanem az ÁLLAM által hozott jogerős ítélet végrehajtója, tehát a Magyar Államot képviseli az eljárásban, nem járul hozzá hogy fénykép készüljön róla, nem hajlandó elárulni a nevét, de még azt sem, hogy melyik végrehajtói iroda képviseletében jár el, sőt non plus ultra még visszaköszönni sem képes.
- Az Önkormányzat helyszínen lévő munkatársa, aki nem X.Y. a Futrinka utcából, hanem a kerületi önkormányzatot képviseli az eljárásban, tehát az ÁLLAM által hozott jogerős ítéletet megnyert ÁLLAMI intézmény képviselője, nem járul hozzá hogy fénykép készüljön róla, nem hajlandó elárulni a nevét.
- Az Önkormányzat által küldött költöztető cég munkatársai, amikor az UTCÁN próbálom lefényképezni, hogy az ablakon adják ki az ingóságokat, a következőket mondják:
-"Megetetem veled a fényképezőgépet!" A másik ember: -"Te köcsög, széttépem a szádat, expandert csinálok belőle!!!" -"Találkozunk még, el lesz vágva a nyakad!" -"Kimegyek, ezzel szúrlak torkon!" (30 centis csavarhúzó a kézben) Mindezt 30 rendőr előtt.
Majd amikor -NORMÁLIS hangnemben!!!- visszaszólok az egyik "nehéz gyerekkortól szenvedő" munkásnak, az nagy igyekezetében majdnem kiesik az ablakon ahogy tovább fröcsögi az ocsmányságokat és a fenyegetéseket irányomba. És akkor FIGYELEM!!! Most egy szakszerű és arányos intézkedés következik: Az egyik helyszíni rendőri vezetőnek látszó személy RÁM állít két rendőrt, hogy ne zavarjam a munkásokat. Ennyi erővel agyon is lövethetett volna...
Feladtam.
Eljöttünk.
Ugyanis szarul áll a csavarhúzó a nyakamban, meg aztán a számból se legyen expander. Arctalan, névtelen állam, arctalan névtelen állami alkalmazottakkal, akik a jog palástja mögé bújva, bizonyos alkalmakkor szinte bármit megtehetnek. És akik a szememben senkik, akik semmit nem érdemelnek, főleg tiszteletet nem. Ugyanis a tiszteletet nem megkövetelni, hanem kiérdemelni kell. Jogállam 2014. Nem jó ez, nagyon nem..."
Akik itt laktak egykor, most már mehettek világgá.
Kőbányán a becslések szerint 550-600 cigánycsaládot veszélyeztet a kilakoltatás réme. Ami rajtuk kívül másokat is fenyeget. A családok nem tudnak a hivatali útvesztőkben eligazodni, nincs munkájuk, csak abban bízhatnak, hogy december 1-je után tavaszig békén hagyják őket.
Egy héttel a moratórium előtt?!
A Város Mindenkié csoport felelőtlen és embertelen döntésnek tartja, hogy a Kőbányai Önkormányzat egy héttel a téli kilakoltatási moratórium kezdete előtt utcára tett egy háromgyermekes családot. "Szolidaritásunkat fejezzük ki a családot reggel védő rokonokkal és aktivistákkal. Felszólítjuk az önkormányzatot, hogy a további hasonló kilakoltatások helyett érdemi megoldásokat keressen a lakhatási válságra, és a most kilakoltatott család számára is biztosítson érdemi lakhatási lehetőséget" - közölte az AVM.