– A Restart ötletét a Van Esély Alapítvány tizenöt éves munkájának tapasztalatai inspirálták, amely 2000 óta pályáztatással, személyre szabottan segíti az otthonaikat elvesztett embereket – mondta el lapunknak Breitner Péter, a civil szervezet kuratóriumának elnöke. 2015-ig évente 5, 10, 15 terv valósult meg, mindig annyi, amennyinek az anyagi hátterét különböző forrásokból sikerült megteremteni.
A források szűkössége miatt igen körültekintőek voltak, alaposan megvizsgálták a kérelmeket, megszűrték a jelentkezőket, hogy a pénz jó helyre kerüljön. Hiszen a cél, a hajléktalanságból való kiemelkedés, a kivezető út megtalálása csak akkor sikerülhet, ha a támogatottak maguk is elszántak, s ez elegendő erőt ad a nehézségek leküzdéséhez.
Nem lakáshoz segítették tehát hozzá a támogatásért folyamodókat – ezt anyagi lehetőségeik amúgy sem tették lehetővé – hanem klasszikus módon, a segítségre szorulók kezébe hal helyett hálót adva, kisebb összegekkel, 50–150 ezer forinttal egy-egy olyan elképzelést, tervet karoltak fel, amely lendületet adhat a továbbiakhoz. A pályázott összeg elnyerése és az azt követő féléves időszak a kuratórium elnökének szavaival élve „szoros emberfogással" megy végbe: a hajléktalanságból kitörni vágyók mindegyikét egy szociális munkás segíti, ösztönzi, biztatja, kinek mire van szüksége, hogy csinálja végig, amire vállalkozott, hiszen élete csak az ő elszántságával, tevőleges részvételével vehet kedvező irányt.
Két éve ehhez, az esetek 80-90 százalékában eredményes gyakorlathoz kapcsolták hozzá aztán a közösségi adományozás gondolatát, amely a Norvég Civil Támogatási Alap finanszírozásával öltött testet. Épp azt mérlegelték, miként fejlesszék tovább a Van Esély honlapját, amikor a NIOK Alapítvány elindította a közösségi összefogás koncepciójára épülő oldalát, az Adjukössze.hu-t.
Így és itt, mindenki által követhető módon vette kezdetét a Restart, a hajléktalan emberekért folyó közösségi hálózatfejlesztés, és segítette a bevezetőben említett tíz személy újrakezdését. Az adományozók minden segítségre szoruló történetét megismerhették, amint azt is, mire fordítják majd az oldalon összegyűlő pénzt. – Az első célra kiírt 161 ezer forint sokkolóan gyorsan, 11 óra alatt összejött, és a többire sem kellett általában 5-8 napnál hosszabb idő – fogalmaz Breitner Péter. Az emberi történetek sokakat megmozgattak. Nekik köszönhetően Marika egészségügyi asszisztensi végzettséget kapott, Orsi laptopot vásárolt és megírta a szakdolgozatát, László jogosítványt szerzett. Akárcsak a többiek, ma már sokkal előrébb tartanak: a megszerzett végzettség, a megvásárolt munkaeszközök (pl. motoros fűrész, festőszerszámok) birtokában dolgoznak, vagy a jelenleginél jobb állást keresnek, albérletet fizetnek, és ha kell, másodállást vállalnak, hogy még előrébb jussanak.
Bebizonyították, hogy mindig van előre, az adományozók pedig azt: egymásra figyelve, lehetőségeik szerint anyagi segítséget nyújtva minőségileg változhat meg egy-egy élet.
Fotók és videók
A Restart modellprogram tíz résztvevőjét, történetét mutatja be Mentés másként címmel az a kiállítás, amely 2016. április 6-ig látható Budapesten a Tranzit Art Cafeban. A Zöld Pók Alapítvány által készített videók és öt fotóművész fotói megtekinthetők a Van Esély Alapítvány honlapján is. A civil szervezet folytatja esélyteremtő munkáját – a továbbiakhoz a Hajléktalanok Közalapítvány támogatása nyújt lehetőséget.
A cikk a Népszabadság Jótett-oldalán jelent meg. Az oldal támogatója a Telenor.