Százegyedszer sikoltottak az orvosok

A tervezett uniós munkaidő-direktíva és a hazai egészségügyi állapotok ellen egyszerre tiltakoznak az orvosok.

Miközben „méltó munkakörülményeket, tisztességes foglalkoztatást, megélhetést biztosító bérezést” követelt az Európai Szakszervezeti tüntetést „bemelegítő” sajtótájékoztatóján a Magyar Orvosok Szövetsége, addig néhány utcával odébb „Karrierek fehér köpenyben” elnevezésű állásbörze zajlott. (Hogy melyik rendezvényre érkezett több orvos a fővárosba, nem nehéz megtippelni.)

Ám a Magyar Orvosi Kamara székházában tartott sajtó fórum főszereplőit mindez kevéssé zavarta, ott maga az orvosszakszervezet elnöke, Bélteczky János is elismerte: már egy gyors politikai beavatkozás se nagyon szegné az orvosok csomagolási kedvét. Évente már legalább egy évfolyamnyi orvos hagyja el az országot. A távozók között mind többen vannak az ötven körüli tapasztalt szakmabeliek is.

Az elnök egy orvostársa leveléből is idézett, az újságíróknak. A levél írója azért nem lehet ott a tüntetésen, mert éppen 56. munkaóráját kezdi meg a kórházban. De mesélt arról is hogy vannak olyan ápolók országban, akiknek a hónap utolsó napjaiban már nincs miből élelmet vásárolniuk, miközben tisztességesen végzik a munkájukat.

Szerinte a magyar orvosnak három lehetősége van az életben maradásra, a hálapénz elfogadása, vállalhat négy-öt mellékállást, vagy elvándorolhat. A többség – szerinte - az utóbbit választja, hiszen máris húsz kórháznyi orvos hiányzik az egészségügyből. „Eddig már százszor sikoltottunk, mindhiába” – mondta Bélteczky János.

A szombati orvosmegmozdulás apropója a tervezett európai uniós munkaidő-direktíva – az orvosi túlmunkaszabályok – szigorítása elleni tiltakozás, de a szervezők ezúttal a kormánynak is üzentek. Szerintük tíz hónappal a kormányváltás után nem érzik a döntéshozók megkülönböztetett figyelmét, az ágazat megmentését.

A szakszervezet sajtótájékoztatóján a FEMS elnöke, Claude Wetzelle és alelnöke, Enrico Reginato is részt vett. Az elnök nehezen értette azt az ellentmondást, hogy miközben az elmúlt tíz évben a magyar GDP 15 százalékkal növekedett, az egészségügyre költött közpénzek 18 százalékkal csökkentek. Hozzátette: Európában már csak a lengyeleknél rosszabb a magyar orvosok helyzete, pedig a csehek mellett ők dolgoznak a legtöbbet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.