Sulinova: kiélezett helyzetben?

Visszautasítja a sajtóban megjelent vádakat, s azokat jórészt politikai célzatú csúsztatásoknak minősíti Fischer Alajos, az Educatio Kht. oktatási igazgatója. A cégnek felrótt mulasztások egy részét azonban elismeri, hangsúlyozva: dolgoznak az elődei által elkövetett hibák kiküszöbölésén. A Sulinova által kifejlesztett kompetenciaprogramcsomagok sorsa azonban nem csak rajtuk múlik.

Az új, nem elsősorban „tudásdarabok” elsajátítását, hanem  készségek, kompetenciák fejlesztését szolgáló oktatás tankönyveinek és segédanyagainak kidolgozására 2004ben az oktatási tárca háttérintézményeként működő Sulinova Kht. kapott megbízást. Az uniós pályázati pénzekből megvalósított projektet az utóbbi egymásfél évben vehemensen támadja elsősorban a jobboldali sajtó, de a tankönyvszakma egy része, és ellenzéki politikusok is. A legsúlyosabb vádak: három esztendőn át évi 1018 millió forintot kaptak iskolák százai a Sulinovakiadványok kipróbálásáért. Illetve: a Sulinova a közoktatás 12 évfolyamára összesen több mint 500 tankönyvet fejlesztett ki, ám ezek közül az idén nyárra csupán 18 állt az iskolák rendelkezésére. Ballér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke azt is megfogalmazta: több Sulinovakötet plágiumgyanús, azokat vélhetően más tankönyvkiadók műveiből ollózták össze. Ballér szerint a Sulinovakötetek szerzői jogdíjai rendezetlenek, ezért a cég hazai és nemzetközi perek elé néz.

Sulinova tankönyvek
Sulinova tankönyvek

A tankönyves kamara vezetőjének legsúlyosabb vádja talán az volt, hogy a hétmilliárd forintnyi uniós forrást nem pályáztatták meg a tankönyvkiadók között, hanem teljes egészében az oktatási tárca újonnan alapított háttérintézményének adták oda. A minisztérium szemére vetik továbbá, hogy ezeket a Sulinovakönyveket könnyített minősítési eljárásban hagyták jóvá. E sorozatos kivételezések végső célja pedig meggyőződésük szerint nem egyéb, mint a „tankönyvpiac kitakarítása” az állami cég és annak kiadványai előtt.

Fischer Alajos, a Sulinova beolvasztásával keletkezett Educatio Kht. közoktatási igazgatója szerint a támadások jelentős része politikai alapú, és tele van csúsztatásokkal, még ha a felvetett problémák egy részét el is kell ismerni. Dolgoznak az elődei által elkövetett hibák kiküszöbölésén, a jogszerű állapotok helyreállításán. Minden évfolyamra elkészültek a hat kompetenciaterület uniós szerződésben vállalt programcsomagjai: tankönyvek, munkafüzetek, tanári segédkönyvek, a diákok és a pedagógusok szemléltetőeszközei, valamint a továbbképzési programok.

Fischer határozottan visszautasítja a kivételezésre utaló vádakat. – Ugyanolyan szakértők bírálták el az anyagainkat, ugyanúgy visszadobták a hibás példányokat, mint más kiadók esetében.

Problémák adódnak viszont abból – szögezi le –, hogy elődei nem gondolták végig kellő alapossággal a projekt gazdasági és jogi feltételeit. Az idei tanévtől például – az uniós pályázattal összhangban – a kiadványokhoz eddig ingyen hozzájutó intézmények már csak pénzért kaphatják meg azokat. Az alacsony rendelési ráta miatt a tanulói segédanyagokon kívül mást nem is lehetne gazdaságosan kinyomtatni. Ezért kevés az elérhető cím. Fischer szerint további gond, hogy programcsomagokat nem lehet akkreditálni, az Oktatási Hivatal ugyanis kizárólag tankönyveket hagyhat jóvá.

Ami a szerzői jogi kérdéseket illeti: a 2004ben megváltozott szabályozás már a tankönyvek esetében sem teszi lehetővé az idézetek, művek ingyenes átvételét, a jogokat tehát a munka kezdetekkor tisztázni kellett volna, külön a képre, hangra és szövegre (ezek mindegyike előfordul a programcsomagokban), ám az igazgató szerint erre sem ügyelt eléggé a korábbi vezetés.

A projektet az uniós szerződés szerint öt éven át fenn kell tartani. Azt viszont nem tudni, hogy ez mit jelent. – Az is egy lehetőség, hogy az anyagok készenlétben állnak és az iskolák elvihetik őket. Vagy minden iskolának ki kell azokat szállítani. És „fenntartás” az is, ami az Educatio értelmezése, hogy a cég adatbankjából az interneten át tölthetik le az iskolák a csomagokat – mondja az igazgató. A mai állapot valóban sértheti az uniós pályázat szabályait, annyi bizonyos, hogy az uniós pénzekkel, amelyeknek nyolcvan százalékát már lehívták, ez év decemberéig kell elszámolni.

A Sulinovakönyvek kiadását és terjesztését a nyílt pályázatra egyedüliként jelentkező Kompetencia Konzorcium nyerte el. A kiadványok egyéb tankönyvekhez képest viszonylag magas idei árára az a magyarázat, hogy a társaság még a tavalyi – ingyenes – kiszállítás adatokból kiindulva kalkulálta a várható rendeléseket. Mivel ebből kevesebbet kaptak a tervezettnél, az egy példányra jutó ár is növekedett. A kiadói társaság húszféle könyvet gyártott le tizennyolcezerkétszázhúsz példányban, ezeket az ősz folyamán szállítják ki a megrendelő iskoláknak.

A Kompetencia Konzorcium egyik tagja, a Nemzeti Tankönyvkiadó (NTK) piaci előnyt lát a csomagokban, főként, ha az oktatás hosszabb távon átáll az új típusú képzésre. A cég ezért szállt be a projektbe, noha az uniós szabályok szerint azon öt évig nyeresége nem lehet, csak az „üzemi költségeket” kérheti el a megrendelőktől – nyilatkozta lapunknak Jókai István, az NTK vezérigazgatója. A cégvezető abban bízik: jövőre megduplázódik, esetleg megháromszorozódik a rendelhető címek száma, párhuzamosan pedig nő az iskolai rendelés is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.