Nem érdemes zsákbamacskát árulni, a jogállamiság érvényesülése – amelynek garanciája az Alkotmánybíróság minősége – nemzetpolitikai ügy – mondta kedden Stumpf István az Európa és Magyarország, illeszkedés vagy kiválás címmel rendezett konferencián az Alkotmánybíróság súlyáról egy korábbi Orbán-kijelentés parafrázisaként.
Az alkotmánybíró a Pénzügykutató Zrt. rendezvényen Alkotmányos jogállam vagy politikai szabályozás címmel tartott előadást, és ezúttal mérsékelten kritikus volt a fideszes alkotmányozó hatalommal szemben, beszélt például a politikai döntéshozók és az Alkotmánybíróság közötti súlyos konfliktusokról, és a döntéshozók haragjáról, a „pofátlan” végkielégítések ügyéről is. Az alkotmányozó hatalom döntéseinek tiszteletben tartása fontos, ha nem ezt teszik, az anarchiát idézhet elő. De az is anarchiához vezethet, ha az alkotmányozó hatalom olyasmivel írja tele az alaptörvényt – egyéni érdekek okán –, hogy az megszűnik mérce és norma lenni – figyelmeztetett.
Fotó: Földi Imre / Népszabadság |
Orbán egykori kancelláriaminisztere méltatta az 1990 és 1998 között Sólyom László vezette Alkotmánybíróságot, emlékeztetve, hogy a rendszerváltás hajnalán nagyon fontos szerepet játszott a jogállami kultúra megteremtésében, de szerinte nem véletlen, hogy van olyan alkotmánybíró társa, aki a joguralom „imádata”, az alkotmánybírósági túlhatalom ellen szólalt fel. Stumpf szerint elérkezett az idő, hogy az alkotmánybírák „lejöjjenek az Olümposzról”, és ne csak „füstjelekkel üzenjenek” a bírói társadalomnak.