Jogerős bírósági döntés erősítette meg a jogvédők korábbi aggodalmát: szeptember 15. óta jószerével egyetlen menedékkérő sem számíthat tisztességes eljárásra Magyarországon. Két bangladesi menekült ügyében ezért a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak.
Végigvitte a hazai menekültügyi eljárást két bangladesi férfi esetében a Magyar Helsinki Bizottság. A bangladesi menekültek azon kevesek közé tartoznak, akik szeptember 15-én a frissen megnyitott röszkei tranzitzónában jelentkeztek, és azonnal menekültstátust kértek. Vagyis eleget tettek a kormány által olyan sokat emlegetett feltételnek, azaz nem a zöldhatáron illegálisan jöttek Magyarországra.
Sokra azonban nem mentek vele, mert a kérelmüket a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal elfogadhatatlannak minősítette – idézte fel az esetet lapunknak Zádori György, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa. A jogvédők segítségével a két bangladesi menekült bíróságra vitte az elutasító határozatot arra hivatkozva: a hivatal egyáltalán nem vizsgálta, hogy Szerbia számukra olyan biztonságos harmadik ország lenne, ahol számíthatnak ügyük tisztességes elbírálására, valamint emberhez méltó elhelyezésre és ellátásra.
De azzal sem nagyon törődött senki, hogy útjuk során esélyük sem volt máshol menedékkérelmet benyújtani, mert a görög, a macedón és a szerb hatóságok leginkább csak átutaztatják a migránsokat, és nem foglalkoznak velük érdemben. A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság első nekifutásra osztotta a Magyar Helsinki Bizottság aggályait, és új eljárásra utasította a bevándorlási hivatalt.