Korábban Szász János filmrendező is távozott, de ő nem elvi okokra, hanem más elfoglaltságára hivatkozott.
Michael Wolffsohn, a testület németországi tagja – második generációs holokauszt-túlélő, a német hadsereg egyetemének professzora – védelmébe vette Schmidt Máriát, és élesen bírálta Heisler Andrást. Kegyeletsértéssel vádolta a Mazsihisz elnökét, valamint azzal, hogy a választások miatt „lefasisztázzák" politikai ellenfeleiket. Heisler hasonló stílusban utasította vissza Wolffsohn állításait, mondván, a professzornak fogalma sincs a valós helyzetről.
Közben egyértelművé vált, hogy a Sorsok Házát nem fogják átadni az eredetileg megjelölt időpontban, azaz április 16-án, a holokauszt magyarországi emléknapján, a fideszes kormány által meghirdetett emlékév kezdetén.
Schmidt Mária tudatta, hogy a februárra tervezett beszámolót április végén tartják meg a testület tagjainak. A Sorsok Háza vezetője úgy vélte, „ha addigra elkészülünk a forgatókönyvvel, az oktatási program tervezetével és a bemutatóhoz szükséges makettekkel, az minden kétséget kizáróan világbajnok teljesítmény".
A Yad Vashem mostani levele feltehetően az április végi meghívóra reagál, amikor közli, hogy a jeruzsálemi intézet képviselői nem vesznek részt a tanácsadó testület ülésén. Úgy tudjuk, a Yad Vashem hasonló érvekkel utasítja el az együttműködést, mint azt Heisler András tette.
Megkérdeztük a Mazsihisz elnökét, aki csak annyit mondott: ő is értesült a Yad Vashem leveléről, de annak tartalmáról nem kíván véleményt mondani. Schmidt Máriát is kerestük: szerettük volna megtudni, mit szól ahhoz, hogy a jeruzsálemi intézet megszakítja a kapcsolatot a Sorsok Házával.
Schmidt Mária munkatársával azt üzente, hogy nem kíván nyilatkozni. Majd – megkeresésünk után – felkerült a Sorsok Háza Facebook-oldalára a Yad Vashem levele. Itt a magyar fordítás:
„Kedves Dr. Schmidt,
Válaszul a Jad Vasem képviselőinek az Ön által vezetett Sorsok Háza projekt nemzetközi szakértői találkozójára való meghívására szíves tudomására hozzuk, hogy a Jad Vasem nem képviselteti magát a szóban forgó találkozón.
A Jad Vasem nem vesz részt a „Sorsok Háza" projekt által szervezett összejöveteleken és tevékenységekben, mert a projekt szervezői következetesen és egyoldalúan a magyarországi zsidó közösség és a nemzetközi felek, köztük a Jad Vasem bármilyen valódi és érdemi részvétele nélkül fejlesztik a Múzeumot.
A Jad Vasem elvárja továbbá, hogy intézményünk nevét semmilyen összefüggésben ne használják fel úgy, hogy abból a projektben való részvételre vagy annak támogatására lehessen következtetni.
Üdvözlettel,
Yossi Gevir
elnöki főtanácsadó
Jad Vasem Igazgatóság"
Szintén a Sorsok Háza Facebook-oldalára felkerült Yehudit Shendar, a Yad Vashem képviselőjének külön levele, amit – mint olvasható – a nemzetközi tanácsadó testület korábbi és jelenlegi tagjainak írt: „Tényleg itt az ideje, hogy megszabaduljunk ettől az intézménytől és ettől a nőtől."