Sólyom László nem megy el Schmitt Pál beiktatására

Láthatatlan elnökként én is mindig ön mellett fogok állni, amikor csak az ön lelkiismeretét ébreszteni kell vagy meg kell erősíteni - ezt mondta Sólyom László államfő utódjának, Schmitt Pálnak, amikor délután átadta neki a Sándor-palotát. Schmitt Pált ma a Szent György téren ünneplik, de az eseményen nem lesz jelen Sólyom László.

Az Országházat a Sándor-palotára cseréli Schmitt Pál, akit Orbán Viktor javasolt köztársasági elnöknek, az Országgyűlés pedig június 29-én választotta meg a fideszes és a kereszténydemokrata képviselők szavazatával. Sólyom László távozó államfő mandátuma augusztus 5-én éjfélkor lejárt.

Schmitt Pál köztársasági elnöki beiktatását ma délelőtt 11 órakor a Sándor-palota melletti Szent György téren ünneplik, a ceremóniára a Köztársasági Elnöki Hivatal tájékoztatása szerint 200 vendéget hívtak. Köztük a legmagasabb közjogi méltóságokat, Orbán Viktor miniszterelnököt, a volt köztársasági elnököket, a második Orbán-kormány minisztereit, államtitkárait, a négy történelmi egyház vezetőit, a határon túli magyar szervezetek képviselőit és a diplomáciai testületek tagjait, családtagokat, közéleti személyiségeket.

Az ünnepség - amelyet a Magyar Televízió élőben közvetít - nyilvános lesz. A műsort Mécs Károly színművész konferálja fel és vezeti. Az ünnepségen fellép a Csillagszemű Táncegyüttes, Miklósa Erika előadóművész és Kelemen Barnabás hegedűművész. Schmitt Pál tízperces ünnepi beszédet mond hivatalba lépésének alkalmából.

"Mindnyájan ugyanazt a könyvet írjuk"

Pár perces nyilvános szereplés, mosoly, kézfogás a Sándor-palota Tükör-termében vakuvillogások közepette - Sólyom László tegnap délután 4 órakor adta át elnöki hivatalát Schmitt Pálnak. "Éjfélkor már ön lesz Magyarország államfője. A köztársasági hivatalt ezennel átadom és sok sikert kívánok önnek", mondta rendkívül rövid beszédében a távozó köztársasági elnök. Sólyom László arra hívta fel a utóda figyelmét: noha magától értetődik, hogy minden elnök szeretne új fejezetet kezdeni, "ne felejtse el, hogy mindnyájan ugyanazt a könyvet írjuk".

"Megbízatásom alatt mindvégig magamon éreztem az elődeim tekintetét. Eltökélt szándékom, hogy láthatatlan elnökként én is mindig ön mellett fogok állni, amikor csak az ön lelkiismeretét ébreszteni kell vagy meg kell erősíteni", jelentette ki Sólyom László.

Erre Schmitt Pál úgy válaszolt: "Fennkölt pillanat, nagy megtiszteltetés számomra, hogy átvehetem öntől a nemzet képviseletét, ahogyan az alkotmányunk azt előírja". A megválasztott köztársasági elnök megígérte: mindent el fog követni, hogy Sólyom Lászlóhoz, az elődökhöz méltó legyen. „És elnöki eskümhöz híven fogok mindig dönteni", tette hozzá. Aztán Schmitt Pál méltatta Sólyom Lászlót, s úgy fogalmazott: "köszönöm szépen, hogy olyan magasra tette a lécet, mint bajnok, megpróbálok ehhez méltó lenni". - Sokat tanultam, követtem az ön munkásságát - mondta, s hangsúlyozta azt is, hogy semmit sem enged az alkotmányos felelősségből, neki is lesznek vállalásai, ahogyan Sólyom Lászlónak is voltak. Személyes megjegyzés is tett: számít Sólyom Lászlóra, a tanácsaira. "Igényt tartok az együttműködésére", hangoztatta Schmitt Pál, aki „tisztelettel jó egészséget kívánt Sólyom Lászlónak és a feleségének is".

A szokatlanul rövid nyilvános szereplés után a két elnök a Sándor-palota tárgyaló-termébe vonult négyszemközti konzultációra.

Sólyom László távol marad

Sólyom László nem vesz részt utóda Szent György téri beiktatási ünnepségén- tudtuk meg. A négyszemközti konzultáció során a leköszönő államfő átadta utódjának a közelmúltban megjelent, az „Egy elnökség lenyomata" című könyvét, amelyben összegezte a vele készült interjúkat és az általa fontosnak ítélt megszólalásait azzal, hogy ezt hagyja örökül Schmitt Pálra.

A szükséges átadás-átvételi dokumentumok aláírása után Schmitt Pál szóba hozta, hogy úgy értesült: elődje nem megy el a Szent György téri ünnepségre. Sólyom László ezt megerősítette. Úgy tudjuk, munkatársainak korábban úgy foglamazott: "jelenlétével nem kívánja feszélyezni a plebejusok ünnepét".

"Köszönjük, Elnök Úr!"

Egyelőre nem tudni, mihez kezd majd a jövőben Sólyom László. A Heti Válasznak korábban úgy nyilatkozott: pártpolitizálni nem akar, de nem kizárt, hogy aktív közéleti tevékenységet folytat majd. Van, aki ezt el is várja tőle.

"Nagyon nem mindegy, miként használja morális-politikai tőkéjét. Fontos lenne, hogy a kormányzó többség alkotmányozási őrületében Sólyom Lászlónak legyen szava, és hallják is meg azt. Mi figyelni fogunk rá" - mondta a Népszabadságnak adott interjúban Schiffer András. A Lehet Más a Politika frakcióvezetője még védegyeletes korából ismeri Sólyom Lászlót, s úgy gondolja, államfőként tudatosan használta, illetve nem használta az elnöki jogköröket, elődeivel szemben például törvényt nem kezdeményezett. Az LMP politikusa a kérdésre, miszerint a jövőben szorosabbra fűzi-e pártja a kapcsolatotot Sólyommal, azt mondta: ez nem merült fel. Úgy tudjuk, Sólyom László még a háttérből sem kíván politikai tevékenységet folytatni.

Az LMP "Köszönjük Elnök Úr !" című közleményében azt írja, Sólyom László a harmadik Magyar Köztársaság talán legnehezebb öt évében volt köztársasági elnök. Az LMP szerint az államfő rendíthetetlenül kiállt az alkotmányosság, az emberi jogok és a jövő nemzedékek érdekei mellett, olyan időkben, amikor erre a legnagyobb szükség volt. Kiemelik, hogy Sólyom László alkotmányos kötelességének megfelelően ellensúlya volt a kormánynak, és mint a közelmúltban meghozott döntéseiből egyértelműen kiderült, ebben nem befolyásolta az adott kabinet politikai színezete. A leköszönő államfő kiállt a szólásszabadság védelmében, de azt is egyértelművé tette, hogy az állampolgári jogegyenlőséget megkérdőjelező szélsőséges pártokat ki kell vetnie magából a magyar politikának.

A szövegben úgy fogalmaznak, hogy a köztársasági elnöknek még ha voltak is vitatható döntései, „morális példamutatása igazodásul szolgált mindannyiunk számára". Hozzáteszik, hogy bár az elnöki tevékenységének értékeléséhez szükséges történelmi távlattal még nem rendelkezünk, „már most látható, hogy mennyivel rosszabb lett volna Magyarországnak, ha ezekben az években nem ő a köztársasági elnökünk, az elmúlt hetek történései pedig azt mutatják, hogy mennyivel jobb lett volna, ha folytathatja munkáját".

KEH: Szinte mindenki megy

Teljesen átalakul Schmitt Pál beiktatásával a Köztársasági Elnöki Hivatal. A hivatali ügyeket Tari Sándor, Sólyom László kabinetvezetője intézi, de az intézményt három részre osztják - a Jogi, Alkotmányossági és Közigazgatási Hivatalt Cservák Csaba, a Külügyi Hivatalt Vajna Márton, a Társadalmi- és Kommunikációs Hivatalt pedig Kiss Norbert irányíthatja. A KEH sajtófőnöke Szabó Edina lesz (ő korábban a Hír Tv munkatársa volt, később Orbán Viktor mellett dolgozott, vezette például az OV Tv-t. Az intézmény 52 dolgozója közül ugyanakkor 6 maradhat meg huzamosabb ideig posztján, a többieket - a hírek szerint - leváltják. Marad Pach Judit (sajtóügyek), valamint Szabad György egykori MDF-es házelnök felesége is a protokoll osztályon. Kumin Ferenc, a hivatal volt kommunikációs főosztályvezetője nem kívánta értékelni Schmitt Pál személyi döntéseit - az érkezőkért pedig, mint mondta, az új államfő adminisztrációja felelhet.

Lezsák Sándor ma küldi a törvényeket

Sokakban ellenérzéseket keltett, hogy Schmitt Pál még házelnökként a parlament által megszavazott törvények aláírásával a fideszes Lezsák Sándor parlamenti alelnököt bízta meg. A politikus viszont közleményben tudatta: csak az elnökváltás napján írja alá és küldi el a törvényeket a köztársasági elnöknek, azaz Schmitt Pálnak. Ezzel nyilván az volt a cél, hogy a távozó (és esetleg akadékoskodó) államfőt „hatástalanítsák". Így már Schmitt Pál ellenjegyzi a médiatörvény-módosítást, a kétmilliós végkielégítésről szóló szabályozást, s más „kényes" jogszabályokat. A házelnök már államfővé választása előtt megfogalmazta krédóját: „nem gátja, hanem motorja kíván lenni a törvényhozásnak".

A Szent György tér az ünnepség helyszíne
A Szent György tér az ünnepség helyszíne
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.