Sokba kerülnek a hiánycikké vált kórházi gyógyszerek

Huszonnégyszeres árat is kifizetnek a kórházak az egyes daganatellenes szerekért, vagy a mással nem helyettesíthető fájdalomcsillapítókért.

Taktikai szempontból ritkán beszélnek arról, hogy milyen nehézségeket okoz a kórházaknak egy-egy gyógyszer hiánya, de tény: emiatt időnként akár huszonnégyszeres árat is fizetnek az intézmények egy-egy szükséges szerért. Minderről Botz Lajos, a Pécsi Tudományegyetem főgyógyszerésze beszélt a Medical Tribune szakmai lap hétvégi konferenciáján. A kórházi gyógyszerhiány évente 400-450 milliós többletköltséget okoz az amúgy egyre kevesebb pénzből gazdálkodó intézményeknek. A hiány a legolcsóbb és a legdrágább készítményekből fordul elő.

Mindez nem magyar sajátosság, az Egyesült Államoktól Lengyelországig mindenütt ellátási zavar van azokból a gyógyszermatuzsálemekből, amelyeket évtizedek óta gyártanak, s mára olyan olcsóvá váltak, hogy már nem éri meg előállítani őket. S olykor éppen amiatt lesz ellátási zavar, mert a politikai döntéshozók meggondolatlanul nyúlnak bele a gyógyszerpiac megregulázásába (lásd Széll Kálmán Terv).

Korábban a Népszabadság számos olyan esetet ismertetett, amikor onkológiai kezeléseket szakítottak félbe az orvosok, mert egy olcsó, de gyakran alkalmazott daganatellenes terápia hatóanyaga elfogyott, de időről időre előfordul az is, hogy nincs tetanusz elleni orvosság a hazai sürgősségi osztályokon.

A piacon mindig vannak helyettesítő szerek, melyek hatóanyag-tartalmukban gyakorlatilag megegyeznek az eddig használtakkal, csak sokkal drágábbak, és nem a megszokott forgalmazókon keresztül, hanem kizárólag egyedileg szerezhetőek be. Az árnövekedés akár tízszeres is lehet; van készítmény, amelynek ampullája tizenegynéhányezer forintról hetvenezerre drágult. Az említett rákgyógyszereket széles körben használják, némely kórházban havi ötszáz ampulla is elfogy. 

Botz Lajos előadásából kiderült, hogy a hiánygyógyszerek pótlására a pécsi egyetemen is úgynevezett egyedi importtal próbálnak időről időre orvossághoz jutni. Mint mondta: talán már nincs olyan pontja a világnak, amellyel ne „üzleteltek volna”. 

Az Európai Kórházi Gyógyszerészeti Szövetség nyáron tette közzé az európai gyógyszerhiányokkal kapcsolatos felmérését, eszerint a kórházi-klinikai gyógyszerészek 99 százaléka tapasztalt gyógyszerhiányt az elmúlt évben; 63 százalékban heti vagy akár napi szinten, és a gyógyszerészek 50,7 százaléka szerint mindez a közvetlen betegellátásra is negatív hatással van. Emiatt aztán a kórházak gyakran nem is jelentik időben a hatóságoknak, ha egy-egy fontos szerből a gyártó nem szállít, mert pusztán a hiány hírére a többiek azonnal spájzolni kezdenek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.