Ezrek és ezrek szavaztak a bohócforradalomban
Sok ezren vesznek részt az Alkotmány utcai bohócforradalomban. A szervezők – természetesen bohócruhába öltözve – mindenkit arra kértek, hogy őrizzék meg a rendezvény békés jellegét. Különös tekintettel arra, hogy egyes jelzések szerint provokátorok felbukkanására is számítani lehet.
A tömeg pfújolással fogadta a bejelentést, hogy a szervezőkhöz eljutott információk szerint a demonstrációra igyekvő buszok közül többet is feltartóztattak. Taps és nevetés volt a válasz arra a figyelmeztetésre, hogy az erős UV-sugárzás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat „narancsságra” riasztást adott ki.
A bohócnak maszkírozott emberek fel-alá sétálnak, a karneváli hangulaton csak a helyenként feltűnő árpádsávos jelképek és zászlók rontanak. Az utca egyik végén alkalmi szavazófülkéket állítottak fel: a bohócforradalmárok az előre gyártott cédulák kitöltésével itt vonhatják meg bizalmukat a Fidesz-KDNP-től. Az urnáknál hosszú sorok kígyóztak.
A végeredmény: 19561 szavazat, bohócország bohócszasvazásán ennyien vonták meg a bizalmat az Orbán-kormánytól. Az intereneten azonban még százával jönnek a szavazatok.
Kattintson a képre, galéria nyílik!
„Én marha ezekre szavaztam, többé soha!” – tartja magasba saját gyártású transzparensét egy férfi. A jelenlévők közül sokan járhatnak hasonló cipőben. A hangszórókból Orbán Viktor egyik korábbi – még ellenzékben elmondott – beszéde szól. A bohócforradalmárok közül annak idején valószínűleg sokan megéljenezték a végét: „Hajrá, Magyarország!, Hajrá, magyarok!” Ováció helyett most füttykoncert jön, aztán a kórus: „Orbán, takarodj!”
Este hét órakor szónoklatokkal folytatódott a bohócforradalom az Alkotmány utcában. Előtte azonban a demonstráció résztvevői egyperces néma csenddel emlékeztek meg a június 16-án kivégzett Nagy Imre miniszterelnökről és társairól.
A felszólalók az Orbán-kormánytól elszenvedett sérelmeket sorolták, valamint azokat az intézkedéseket, amelyek csorbítják a demokratikus alapjogokat és a szociális biztonságot. Mivel ezekből módfelett sok van, a szónoklatok is hosszúra nyúltak. Volt, aki lemondásra szólította fel az Orbán-kormányt, másvalaki úgy ítélte meg: ha a fideszes parlamentnek joga van visszamenőleges hatállyal módosítani a törvényeket, akkor az állampolgárok is megtehetik, hogy utólag módosítanak a szavazatukon.
Mire esküdtetek fel: a demokrácia vagy Orbán diktatúráájnak megvédésére? - kérdezte egy nyugállományú rendőr alezredes.
A szervezők ismét bejátszották Orbán Viktor egyik – mint kiderült: 2007-es – beszédét, de a dobhártyaszaggató dudálás, sípolás és pfújolás miatt a szövegből semmit nem lehetett érteni. A hangfelvételt követően ezt skandálta a tömeg: „Hazaáruló!”
Felszólalt többek között Seres Mária, a Civil Mozgalom vezetője is, aki Mátraverebély polgármesterként csökkentette saját fizetését. Arra buzdította a parlamenti képviselőket, hogy kövessék a példáját.
„Bohócnak öltöztem, de nem vagyok bohóc. És nem engedem, hogy annak nézzenek” – mondta Kónya Péter, aki azzal számol, hogy a most megkezdődött folyamat őszre fog beérni. Ismeretes, hogy a rendőröket behívták szolgálatra, feltételezések szerint azért, hogy ne tudjanak jelen lenni a csütörtöki demonstrációkon. Kónya bejelentette: az állampolgári jogok országgyűlési biztosához fordul, arra kérve az ombudsmant, vizsgálja ki, hogy a berendelések ügyében nem történtek-e parancsnoki túlkapások.
A bohócforradalom fáklyás felvonulással folytatódik: a tömeg kevéssel fél kilenc előtt elindult a Sándor-palota felé.
Rendőrök figyelik a rendőröket
Közben lezajlott az autós demonstráció is: kétszáz autós dudálta végig az Andrássy utat szerda délután, a szakszervezetek tüntetésén. Négy szakszervezeti konföderáció tagszervezetei - rendőröktől vegyészekig - zászlókkal, transzparensekkel vonultak a Hősök terére, "Hivatásunk védelmében", "A köztársaságért! Érted, értem, értünk", "El a kezekkel a korkedvezménytől" feliratokkal. Többen bohócnak öltöztek be, a bohócforradalom alkalmából, az egyik furgon tetején egy komplett installációval mutatták be az Orbán-kormány hozzáállását a munkavállalókhoz: egy Orbán-bábu láncon tartja a munkás bábukat.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) többek között a korkedvezményes nyugdíj megszüntetése és a Munka törvénykönyvének tervezett módosítása ellen tiltakoztak, tárgyalásokat követelnek a kormánytól.
A tüntetők erős rendőri biztosítás mellett vonultak, többek között térfigyelő kamerákkal kísérték őket a rendőrök - többek között saját kollégáikat. A felvonulás rendben lezajlott, kisebb dugókat leszámítva; a tüntetők később csatlakoztak a bohócforradalomhoz.
Így lett a forradalom
„Mindenkit várunk, aki úgy érzi, a jelenlegi kormány bohócot akar csinálni belőle! Az Alkotmány utcában felállított szavazófülkékben a hatalom valódi birtokosa, a nép nevében, mondjuk ki együtt, hogy elég volt!” – magánemberként hirdetett bohócforradalmat Árok Kornél és Kónya Péter, a korábbi rendvédelmis tüntetések két főszervezője. Az elnevezés Orbán Viktor gúnyos megjegyzésére utal: a miniszterelnök a szakszervezetekkel folytatott egyeztetésen közölte, hogy az általa komolytalannak tartott követeléseket továbbítja a „bohócügyi államtitkárához”.
A szervezők az úgynevezett szociális konzultáció lezárulása utáni napra, június 16-ra jelentették be a demonstrációt. Azt kérték, hogy mindenki bohócnak maszkírozva jöjjön a Parlamenttel szemben lévő Alkotmány utcába: az is, aki eleve nem támogatta a Fidesz hatalomra jutását, és az is, aki bizalomvesztés miatt, visszamenőleges hatállyal visszavonná a Fidesz-KDNP-re leadott szavazatait.
Senkit ne tévesszen meg a magabiztosság látszatát mindig őrző miniszterelnök fellépése: a hatalom egyáltalán nem veszi félvállról a bohócforradalmat. A Honvédelmi Minisztérium és a katonákat képviselő Honvédszakszervezet szükségesnek tartotta, hogy közös közleményben ítélje el a „politikai megmozdulást”. (Előzőleg néhány szakszervezeti vezető is elhatárolódott az akciótól. Kónya Péter így reagált: reméli, a tagság ennek ellenére csatlakozni fog a kezdeményezéshez.)