Pásztó megdöbbent
Döbbent csend fogadta Sisák Imre kirohanását – számolt be a helyiek reakciójáról Dömsödi Gábor, Pásztó független polgármestere. A vészkorszak idején 130 családot hurcoltak el Pásztóról. Kevesen tértek vissza – tette hozzá. A polgármester elítéli az elhangzottakat, de kínosnak érzi, hogy épp ő nyilatkozzon a témáról. Tavaly harmadik nekifutásra sikerült legyőznie az ekkor függetlenként indult Sisákot, akivel legkevésbé sem baráti a viszonya. Dömsödi nem szeretne olyan látszatot kelteni, mintha politikai bosszúra használná az ügyet. Pásztót is félti. „Nálunk nincs érzékelhető módon jelen a rasszizmus. De most az egész város rossz hírbe keveredett” – mondta.
Az Atv.hu hívta fel arra a figyelmet, hogy a pásztói közgyűlés Sisák javaslatára döntött úgy, hogy saját halottjának tekinti a 2013 őszén meghalt Krämer Lászlót. Nem tévedés, ugyanarról az emberről van szó, akit Sisák durván szidalmazott a háta mögött. Krämer László temetésen Sisák hosszan méltatta az elhunytat, tavaly pedig ugyanő a holokauszt hetvenedik évfordulóján szónokolt. Sisák ebben az évben is megjelent a pásztói zsidó temetőben rendezett emlékrendezvényen. Ekkor már az új polgármester, Dömsödi Gábor mondott beszédet. „Szóvá tettem, hogy körünkben is van olyan személy, aki antiszemita megnyilvánulásai miatt méltatlan a megemlékezéshez. Sisák Imre felé fordultam. Erre ő vörös arccal, dúlva-fúlva elhagyta a helyszínt” – idézte fel a történteket Dömsödi. Hívtuk Sisák Imrét, de nem tudtuk elérni. Tisztségei alapján Sisák élénk társadalmi életet él, elnöke például a helyi katolikus egyházközségnek. Kerestük Kecskés Attila pásztói plébánost is – vele sem jártunk sikerrel.
Sajnálják a tűzoltók is
Sisák sokáig a Magyar Tűzoltó Szövetség alelnöke volt, jelenleg a szervezet egyik bizottságának vezetője. Dobson Tibor, a szövetség elnöke, amikor értesült az ügyről, az elnökséggel egyeztetve felhívta Sisákot. „Elmondtam neki, hogy szövetségünk előítéletektől mentesen működik, nem tűrünk meg antiszemita véleményeket. Javasoltam, hogy önként mondjon le tisztségéről” – ismételte meg Dobson a Lánglovagok. hu-nak adott nyilatkozatát.
A minap Sisák felkereste Dobsont, de az elnök álláspontján a találkozó sem változtatott. „Meghallgattam, majd újra felszólítottam, hogy váljon meg tisztségétől. Gondolkodási időt kért. Ha nem hozza meg az elvárt döntést, akkor kezdeményezni fogom a felmentését. Sajnálom, hogy így alakult, mert el kell ismerni, szakmailag jó munkát végzett. Ilyen megnyilvánulások után azonban nem maradhat a Magyar Tűzoltó Szövetség tisztségviselője” – jelentette ki lapunknak Dobson Tibor.
Már nyaralnak a lovagok
Életrajza szerint Sisák Imre 1999 óta a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrendnek is a tagja. A lovagrendnek Magyarországon több mint hetven tagja van, a vezetők között találjuk a nagyperjeli tisztséget betöltő Paskai László nyugalmazott bíborost is. A lovagrend szellemiségétől idegen, amit a nyilvánosságra került felvétel szerint Sisák Imre mondott – hangsúlyozta Tringer László pszichológus és pszichiáter, a Semmelweis Egyetem professzora, a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend helytartója, magyarországi vezetője.
„Soha nem hallottam tőle ehhez hasonló kijelentéseket, még szűk körben, fehér asztal mellett sem” – jegyezte meg Tringer László. Ám a lovagrendben mindenki saját magáért felel, így az is magánügynek számít, hogy a tagok milyen nyilatkozatokat tesznek. Kizárási eljárás akkor indulhat, ha az illető súlyosan megsérti a katolikus egyház tanítását, azzal össze nem férhető dolgot cselekszik. Tringer László szerint az alapszabály erkölcsi kérdésekről rendelkezik, Sisák Imre ügyében ez a pont nem alkalmazható.
„Személyesen elbeszélgetünk majd vele a történtekről” – érzékeltette a helytartó, hogy szankcióra nem lát lehetőséget. A beszélgetésre később kerítenek sort, alkalmas időben. A lovagrendnél már nyári szünet van.