A közjegyzőknek egyenként kell levelezniük a bankokkal, ha a hozzátartozók azt feltételezik, hogy az elhunytnak lehetett valahol betéte. Ha nem a megfelelő pénzintézetet kérdezik, az örökség végképp elveszhet. Több mint 450 ezer betétkönyv gazdáját egyébként a bankok sem ismerik. Ezekben összesen csaknem tízmilliárd forintot tartanak.
A közjegyzők is szeretnének csatlakozni ahhoz a rendszerhez, amely lehetővé teszi, hogy ellenőrizhessék: adott személy mely banknál rendelkezik folyószámlával, illetve van-e valamilyen megtakarítása. A bírósági végrehajtók hozzáférnek ezekhez az adatokhoz, de a hagyatéki eljárás is egyszerűbbé, gyorsabbá és megbízhatóbbá válhatna, ha a közjegyzők megkapnák ugyanezt a lehetőséget – állítja Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.
Ma az ügymenet elég bonyolult, az eredmény pedig korántsem biztos akkor, ha az örökösök végrendelet hiányában csupán sejtik, hogy elhunyt hozzátartozójuknak lehet valahol bankbetéte. Tóth Ádám szerint távoli rokonok esetében ez könnyen előfordulhat, és ilyenkor az ügyfeleknek kell kezdeményezniük, hogy azoktól a pénzintézetektől, amelyekről feltételezik, hogy ott az örökhagyó pénzt helyezett el, a közjegyző egyenként kérjen tájékoztatást.
Ezt ma csak írásban tehetik meg, ami az irodáknak többletmunkát, az örökösöknek meg bankonként legalább ezer forint postaköltséget jelent. Szerencsés esetben nyomára bukkannak valamilyen megtakarításnak, ám ha nem, a közjegyző feleslegesen és ingyen dolgozott, s az ügyfelek is futhatnak a pénzük után. Kérdésünkre Tóth Ádám elmondta: a bankoknak kötelező az adatszolgáltatás, amit minden esetben teljesítenek is.