A sok tekintetben érthetetlen ügyről egy éve már írtunk. A takarmánytermeléssel és állattenyésztéssel foglalkozó P. Sándor cége 2013-ban szerződést kötött huszonöt környékbeli őstermelővel arról, hogy 10-20 millió forintért gabonát vásárol mindegyiküktől. Ám a szerződött partnereknek nem volt földjük, gépük, pénzük és szaktudásuk az ilyen szintű mezőgazdasági tevékenységhez.
Csak őstermelői igazolványuk volt, s azért szerződtek P. Sándor cégével, mert 20-25 ezer forintot kaptak az aláírásukért. Mivel valamennyien olyan dél-baranyai faluban éltek, ahol az állástalanság 50-80 százalékos, és közmunkából, napszámból, segélyből tartották el családjukat, számukra ez a pénz is jól jött. Aztán 2014 őszén azzal szembesültek, hogy az eladott gabona után 1-2 millió forint adóelmaradásuk van, amelyet életük végéig vonnak majd csekélyke jövedelmükből.
A csőbe húzott emberek akkor fordultak lapunkhoz. Tavaly januárban megszólaltattuk P. Sándort, aki
tagadta, hogy ő szervezte volna be az őstermelői papírral rendelkező csapatot, a felelősséget egyik felvásárlójára hárította. Ez a védekezés hiteltelennek tűnt, hiszen a szerződések aláírásánál ott volt
P. Sándor, s tudhatta, hogy az őstermelői igazolvánnyal rendelkező közmunkások nem tudnak gabonát termelni.
|
P. Sándor hegyszentmártoni állattartó telepe. Nagyra hízott üzlet Laufer László / Népszabadság |
Már akkor megírtuk, hogy P. Sándornak azért kellhettek az őstermelők, mert a tőlük papíron megvett gabona után visszaigényelhette a kompenzációs adót.
Az ügyben a NAV pécsi bűnügyi igazgatósága folytatott nyomozást, és megállapította, hogy P. Sándor 300 millió forintért vett nem létező gabonát a nem termelő őstermelőktől, s a valótlan tartalmú adó-visszaigényléssel 63 millió forint kárt okozott a költségvetésnek. Ezért kell majd felelnie a bíróság előtt a vállalkozónak, aki egyébként továbbra is tagadja vádbeli bűncselekményt.
A külvilág számára érthetetlen, hogy ha P. Sándor valóban elkövette az említett bűncselekményt, akkor miért volt erre az ügyeskedésre szüksége.
A férfi évtizedes munkával jelentős birodalmat épített ki. A vállalkozó cégeinek árbevétele másfél milliárd forint volt, nyeresége 100-200 millió.
A több száz hektár saját földdel rendelkező P. Sándor jól teljesített az állami földek bérbeadási pályázatain. De az is előfordult, hogy pályázat nélkül jutott 200 hektár állami szántóhoz. 2014-ben egyik, akkor alapított cége 625 millió forint támogatást nyert egy 534 kilowattos biogázerőműre, ami a sertéstelepének a trágyáját hasznosítja majd. A vállalkozó Meat and Drink Kft. nevű, üdítőital-gyártásra létrehozott, múlt és árbevétel nélküli társasága 21 millió forint támogatást kapott nyolc ember foglalkoztatására. Felesége pedig két trafikot nyert.
|
Tiffán Zsolt egy avatóünnepségen. Végleg megroggyant? Laufer László / Népszabadság |
A konkurencia mindezt azzal magyarázta, hogy P. Sándor jó kapcsolatban van Tiffán Zsolt fideszes parlamenti képviselővel, az Ős-Dráva program kormánybiztosával. A média többször leírta, hogy Tiffán választási kampányát jelentős összeggel finanszírozta P. Sándor. E kapcsolat miatt sokan azt jósolták, hogy a hegyszentmártoni vállalkozó sérthetetlen, s valahogy kimászik majd az őstermelők becsapásából.
Ez a prognózis bukni látszik, amiből viszont a politikában jártas baranyaiak arra következtetnek, hogy Tiffán amúgy is gyengülő pozíciója végleg megroggyant.
Persze az is lehet, hogy minderről szó sincs, s nem történt más, mint az, hogy a nyomozó hatóságok tették a dolgukat.