A kabinet még augusztusban is az ellenkezőjét ígérte – az akkori kormányközlemény szerint 150 milliárd forintot szánnának lakossági pályázatokra, és 40 százalékos lenne a vissza nem térítendő támogatás mértéke, sőt a Brüsszellel végigtárgyalt és jóváhagyott Környezet és Energia Operatív Programban is hasonló szerepel –, az Orbán-kabinet megingathatatlannak tűnik: a lakossági körben az egyetlen támogatási lehetőségnek az olcsó hitelt tekinti, ami a hazai háztartások megtakarítási képességgel nem rendelkező 80 százalékát eleve elzárja az energiafogyasztás csökkentésétől.
|
Vége a támogatott lakossági napelemszerelésnek Kocsis Zoltán / Archiv |
Kevésbé szűkmarkú ugyanakkor a kormányzat a saját intézményeivel: a TEK-nek idén szeptemberben napelemek felszerelésére és hőszivattyús fűtés-korszerűsítésre megítélt 490 milliós támogatási keretet közel a négyszeresére, 1,78 milliárd forintra emelte.
A projekt műszaki tartalma érdemben nem változott, csupán a beruházásba bevont épületek száma nőtt meg. Ennyi pénzből százszázalékos támogatási intenzitás mellett nagyjából 1800, a néhány hónappal ezelőtti kormányzati tervekben szereplő 40 százalékos vissza nem térítendő támogatás mellett 4500 otthon teljes energetikai felújítását lehetne elvégezni – utóbbi egy közepes város lakásállományának felel meg: Siklós, Szigetvár, Sarkad vagy Bicske összes lakóházára elég lenne a TEK-nek adott pénz.
Hogy miért lett hirtelen ennyire fontos a kormánynak a terrorelhárítók Zách utcai objektumának kizöldítése, arra csak egy logikus magyarázat van:
mindenáron szeretnék elkölteni az előző uniós ciklusból még lehívható pénzeket,
és erre a pályázati-engedélyezési-előkészítési folyamaton egyszer már végigfutott projektek utólagos kibővítése a legegyszerűbb megoldás.
Hogy a last minute pénzköltés jól halad, azt Lázár János minapi bejelentése is jelzi: a Miniszterelnökség vezetője a legutóbbi Kormányinfón közölte, hogy száz munkatársa kap jutalmat a maradék milliárdok kisöpréséért.