Két évvel korábban egyszer már megkísérelték megölni Serest. 1997 nyarán bombát raktak a Bentleyje alá, de az leesett, mielőtt működésbe hozhatták volna. Bár a hatóságok a pokolgép belsejében állítólag megtalálták a Magyarországon számos gyilkossággal megvádolt szlovák Jozef Rohác ujjlenyomatát, mire Rohácot elfogták, a hanyag bűnjelkezelés és az ügy elévülése miatt már nem tudták felelősségre vonni érte.
|
Seres Zoltánt 1999-ben Tahitótfaluban ölték meg, két motoros lelőtte a Bentleyjében Gárdi Balázs / Népszabadság/archív |
Ahogy az 1997-es merényletkísérlet után, Seres meggyilkolása után is számtalan feltételezés látott napvilágot arról, hogy kiknek lehetett érdeke az éjszakai életben igen befolyásos Seres kiiktatása. Voltak, akik tényként állították, hogy a motoros gyilkosok egyike Jozef Rohác volt. Mások a brutális végrehajtásból kiindulva az oroszokra gyanakodtak, s azt feltételezték, hogy Seres egy üzletben esetleg nem számolt el velük pontosan.
Alvilági háború
Szóba került még, hogy ez a gyilkosság is része a hamis gázolaj értékesítéséből hirtelen meggazdagodott és a hagyományosan a vendéglátásból (és persze a kábítószerüzletekből) élő alvilági csoportok 1996 óta tartó terület-újraosztó háborújának. Ezt a gyanút erősítette egy bűnbánó maffiózó korábbi vallomása is, aki a Portik Tamás köreihez tartozó B. Lászlóra terelte a gyanút a kiszivárgott hírek szerint. B.-t elfogták és letartóztatták, de tavaly a nyomozó hatóság megszüntette vele szemben az eljárást, mert semmi nem utalt arra, hogy ő követte volna el a gyilkosságot.
B. tetemes kártérítésre számíthat. B. László tagadta, hogy ismerte volna Portik Tamást, akit a rendőrség a Seres-ügyben is potenciális felbujtóként kezelt. Ismerőik korábbi nyilatkozatai szerint azonban kapcsolatban állt Radics Attilával, akit viszont egyértelműen Portik köreihez tartozónak számított.
Összefüggések keresése
Radics és élettársa, valamint hároméves kislányuk, Sára 2002. január 23-án tűnt el Tárnoki otthonából. Nagyobbik lányuk az iskolából hazatérve csak nyolc hónapos húgát találta otthon. Eleinte a rendőrség arról beszélt, hogy semmi nem utalt a házban emberrablásra, majd kiderült, hogy lőszerhüvelyeket és egy vödörnyi vért találtak odabent. Később a fővárosi éjszaka titkait ismerők körében az a hír terjedt el, hogy Portik áll a Radics család eltűnésének a hátterében. Radics túl sokat fecsegett, amivel veszélyeztette főnöke érdekeit.
|
Radicsék ebből a tárnoki házból tűntek el Mediaworks/archív |
Forrásunk szerint a rendőrség nem siet feldolgozni az új bizonyítékokat. Ami annyiból érthető, hogy a múlt megoldatlan alvilági gyilkosságaival foglalkozó nyomozók párszor megégették már magukat a bűnbánó maffiózók bizonyítékaival. Több esetben felmerült a gyanú, hogy a vallomástételt szimpla bosszúvágy motiválta, és a tanú valójában már újságokban is megjelent információkat próbált meg eladni a rendőrségnek.
Nyilván nem növelte a rendőrség munkakedvét az sem, hogy a hatóság egyszer már eredménytelenül vizsgálta a Radics-eltűnés és a Seres-gyilkosság összefüggéseit.