Zsidó szervezetek körében sem aratott sikert a Mazsihisz elnökének indítványa, hogy legalább tíz évig ne épüljenek a XX. század vitatott korszakaival foglalkozó emlékművek Magyarországon.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a közelmúltban jelentette be, hogy társadalmi vitát kezdeményez a Szabadság térre tervezett „szovjet megszállási emlékmű” létrehozásáról. A miniszter aztán a Zsidó Közösségi Kerekasztal ülésén felkérte a zsidó szervezeteket, mondják el véleményüket az ötletről. Heisler András, a Mazsihisz elnöke lapunknak nyilatkozva javasolta a tízéves országos moratóriumot, mondván, a XX. századi témájú emlékművek és szobrok súlyos konfliktusokat gerjesztenek, az erre elfecsérelt pénzt és energiát inkább értelmes célra, például oktatásra kellene fordítani.
Kirschner Péter, a Mazsike (Magyar Zsidó Kulturális Egyesület) elnöke úgy véli, nem teljesen átgondolt Heisler javaslata. Kirschner egyik kezdeményezője annak, hogy a magyar állam 2019-ben, a holokauszt hetvenötödik évfordulóján hozzon létre „központi emlékművet” a vészkorszak áldozatainak emlékére. Pillanatnyilag ugyanis, az európai fővárosok között kirívó módon, nincsen ilyen Budapesten – mondta a Mazsike vezetője.