Schmitt Pál a sajtóból tudta meg, kit jelöl főbírónak

A köztársasági elnök által az Országos Bírósági Hivatal és a Kúria élére javasolt személyeket hallgatja meg hétfőn az Országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága. Az államfő a hivatal élére Handó Tündét, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnökét, míg a főbírói posztra Darák Péter legfelsőbb bírósági bírót jelölte.

Ezúttal a jelöltek személyének hivatalos bejelentése előtt formálisan volt ugyan egyeztetés – Schmitt Pál néhány napja fogadta a parlamenti pártok vezetőit –, ám az érdemi döntés valószínűleg most sem a Sándor-palotában született meg. Erre utal, hogy ezen a találkozón az államfő Handó Tündéről – aki egyértelműen kötődik a jelenlegi kormánypártokhoz – még nem beszélt, s állítólag azt hangoztatta: csak a sajtóból értesült róla, hogy esélyes az egyik posztra.

A Kúria lehetséges elnökeként ugyanakkor az államfő több személyt is szóba hozott – egyes források szerint például Lomnici Zoltán korábbi főbírót vagy egy legfelsőbb bírósági kollégiumvezetőt –, ám végül csak egyetlen embert nevezett meg: a Fidesz által javasolt bírót.

Az LMP és a Jobbik már korábban egyértelművé tette: Handó Tündét – aki Szájer József fideszes EP-képviselő felesége, Orbán Viktor baráti környezetének tagja – bizonyosan nem kívánják támogatni. Schiffer András, az LMP frakcióvezetője azt is kifogásolta, hogy amikor az államfővel találkoztak, még nem is volt jelölt a bírósági hivatali elnöki tisztségre.

Handó Tünde a Munkaügyi Bíróság elnökeként
Budapest, 2011. december 8. Handó Tünde, a Munkaügyi Bíróság elnöke irodájában. MTI Fotó: Kovács Tamás

Egy órával később azonban – miután Schmitt tárgyalt Lázár János fideszes frakcióvezetővel – bejelentették a két nevet. A Kúria élére javasolt Darák Pétert az LMP ennek ellenére támogatni tudja – nyilatkozta korábban Schiffer. A jobbikos Balczó András pedig azt mondta, hogy majd a hétfői meghallgatás után döntenek erről.

Hivatalos frakcióálláspont még nincs, de Handó Tünde fideszes kapcsolatai közismertek, így elképzelhetetlen, hogy az MSZP őt támogatná – mondta kérdésünkre Bárándy Gergely, a szocialisták szakpolitikusa. Szerinte emiatt felháborító már maga a jelölés ténye is, s ez igen rossz üzenet a bíróságoknak.

Darák Péter esetében Bárándy értelmetlennek tartja, hogy egyáltalán vitatkozzanak az alkalmasságáról, mert az ismert előzmények után már a jelölést sem vállalhatta volna egyetlen bíró sem. A jelenlegi főbírót ugyanis a Fidesz számára kényelmetlen megnyilatkozásai miatt mozdítják el jóval mandátumának lejárta előtt, ami a politikus szerint egyértelmű jelzés valamennyi utódjának: ha nem tanúsít megfelelő lojalitást, bármikor meneszteni fogják.

Felvetésünkre Bárándy nem vitatta, hogy Darák alkalmassága is kérdéses lehet, bár ezzel nem kívánt érdemben foglalkozni. Mindazonáltal tény, hogy a jelölt vezetői tapasztalatot mindössze a zalaegerszegi bíróság közigazgatási csoportjának vezetőjeként szerzett – 1997-99 között dolgozott ezen a poszton –, míg a Legfelsőbb Bíróságon a közigazgatási területen dolgozó kollegái nem támogatták sem a tanácselnöki, sem a kollégiumvezetői tisztség elnyerésében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.