Schmidt Mária kormánybiztos lehet, a Sorsok Háza éléről viszont távozhat, feloldva az emlékhely körüli patthelyzetet – értesült a Népszabadság. A Miniszterelnökség szerint az intézmény jövő áprilisban, két évvel az eredeti határidő után sem nyílik meg.
Kormánykörökben megfogalmazódott az elképzelés, hogy az 1956-os forradalom 60. évfordulója, 2016 legyen ’56-os emlékév, és annak koordinátora kormánybiztosi rangban Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Sorsok Háza projekt felelőse lehet – tájékoztatták lapunkat kormányzati források. Egyik informátorunk azt is hozzátette, nem csodálkozna, ha a Sorsok Háza körüli erős konfliktushelyzet feloldása az lenne, ha Schmidt lemondana a projekt irányításáról.
A főigazgatót formálisan nem Orbán Viktor delegálta a Sorsok Háza élére, hanem a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány. De mivel Schmidt Mária a miniszterelnök bizalmi köréhez tartozik, nyilvánvalóan a kormányfő akaratának megfelelően került a projekt élére.
Azt a mély konfliktust azonban, ami időközben kialakult Schmidt és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), illetve a főigazgató és a zsidó közösségi kerekasztalon a kormányt képviselő Lázár János miniszter között, kormányfői szinten kell feloldani. Különösen, ha a kabinet komolyan szeretné, hogy a Sorsok Háza megvalósuljon –mondta munkatársunknak egy befolyásos kormánypárti politikus.